Aksaray’da seracılık hızla gelişiyor

Aksaray’da seracılık hızla gelişiyor

Nüfusunun yüzde 80'inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray'da son yıllarda artan seracılık hızla gelişmeye devam ediyor. Üreticilere sunulan seracılık projelerinin yüzde 70’i Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi tarafından hibe edilirken, yüzde 30’unu ise üreticiler karşılıyor.
Aksaray’ın Laleli Mahallesi’nde seralarda üretilen organik sebzeler manav ve pazarlarda yerini alıyor. Üretilen sera ürünleri tazeliğinin yanı sıra lezzetiyle de vatandaşların gözdesi oluyor. Seraları ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, Gazeteniz Egemen’e yaptığı açıklamada, Laleli Mahallesi ve Gücünkaya köyünün Aksaray’ın sebze ihtiyacının yaklaşık yüzde seksenini karşıladığını söyledi.
‘SERALARI DAHA DA
ARTIRMAYA HEDEFLİYORUZ’
Bölgede 35 tane yüzde 70 hibeli seranın bulunduğunu kaydeden Saklav, “Bakanlığımız ve KOP iş birliğinde Laleli ile Gücünkaya köyümüzde sera varlığını yüzde onlardan yüzde seksenlere kadar çıkardık. Seralarda önceden çiftçilerimiz açık tarım yapıyorlardı. Seraları vardı ama modern teknik ve yüksek tünel değildi. Bu çiftçilerimize eğitim ve başarılı olanlara yüzde 70 hibeli sera verdik. Yüzde 30’unu ise kendileri karşılıyor. Biz şehrimizde seraları daha da artırmaya hedefliyoruz. 2002 ile 2020 arasında bir kıyaslama yaparsak 2002 yılında 79 bin ton sebze üretirken şimdi 175 bin ton sebze üretir hale geldik ve yüzde 121 artış sağladık. Bu seralarda yılda ortalama 4 kez ürün alıyoruz. Yılın 11 ayı bu seralarda üretim yapılıyor. Üreten çiftçilerimize çok teşekkür ediyorum. Müdürlük olarak çitçilerimizin her zaman yanındayız” şeklinde konuştu.
3 dekar alanda yer alan seralarında sebze üretimi yaptıklarını ifade eden Adem Ülger, “Şu anda seralarımızda salatalık, domates ve kabak üretimi gerçekleştiriyoruz. Burayı yüzde 70 hibe desteği ile kurdum. Ürettiğimiz sebzeler tamamen organik. Burada ailecek çalışıyoruz. Günlük 1 ton salatalık, 500 kilo domates, 250 kilo kabak hasadı yapıyoruz. Üreticiler günlük olarak buraya gelip ürünleri taze taze alıp, satıyorlar. Salatalığı 2,5 TL domatesi 5 TL ve kabağı ise 3 TL’den alıcısıyla buluşturuyoruz” dedi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı