Aksaray’ın 7 ilçesine 3 OSB kuruluyor

Aksaray’ın 7 ilçesine 3 OSB kuruluyor

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu valilik salonunda düzenlenen toplantıda Sultanhanı, Eskil ve Ortaköy ilçelerine Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmak için onay aldıklarını şimdiden birçok yatırımcının ise üretim yapmak üzere teklifler sunduğunu bildirdi.

Aksaray’da son yıllarda sanayi ve ihracat alanında önemli değişimler ve gelişmeler yaşandığını kaydeden Vali Aydoğdu, bu gelişmelerin alt yapısı olarak üretimi işaret etti. 2021 verilerine göre Aksaray’ın tarımsal üretimde Konya’dan sonra tonaj bazında, listede ikinci sıraya yükseldiği söyleyen Aydoğdu, “Aksaray, Türkiye genelinde listede ki 7 ürün sayısını 9’a çıkardı. Aksaray potansiyelini kullanabildiğinde, Türkiye’yi doyurabilecek bir il konumuna geldi. Bizim ne yapıp edip tersine göçü tetiklememiz gerekiyor. Bunun için tek bir şart var, o da üretimdir. Aksaray üreterek 5 yıl sonra büyük bir potansiyel elde edecek. Artık üreteceğiz. Üretmekten başka çaremiz yok” dedi.

Pandemiyle birlikte dünyada ki paradigmaların alt üst olduğunu dile getiren Hamza Aydoğdu şöyle konuştu: “Aksaray, 7 ilçesinden 3’üne OSB açan ilk il olma özelliği taşıyor. Aksaray’ın jeopolitik durumuna baktığımızda, Nüfusumuzun yüzde 70’inden fazlası şehirlerde yaşıyor, ama aynı zamanda pandemiyle birlikte paradigmalar alt üst oldu ve tarım çok önemli bir özellik haline geldi.”

‘AKSARAY KABUĞUNU KIRDI’

OSB’de hâlihazırda 13 bin kişinin çalıştığını belirten Aydoğdu, 20 binin üzerinde ailenin buradaki üretimden gelir elde ettiğini hatırlattı. Bu rakamların gayet iyi olduğunu bildiren Vali Aydoğdu, “Bu ilçelerimizin en önemli özelliği stratejik bölgelerde olmasıdır. Şimdiden çok ciddi rağbet var. Teklifler alıyoruz. Eskil, OSB’si 1 milyon 400 bin metrekare, Ortaköy 785 bin metrekare, Sultanhanı ise bir milyon metrekare alana sahip.  Aksaray’ın merkezdeki OSB’si ise 12 milyon metrekare alandır. Bu hafta Aksaray’da yapacağımız tahsislerle birlikte merkezde 12 milyon metrekarenin tamamı bitmiş olacak. Bu gurur verici bir şey, bu Aksaray’ın kabuğunu kırdığını ve İç Anadolu’da parlayan bir yıldız olduğunun en büyük göstergesidir” şeklinde konuştu.  Foto: Erkan ALTUNTAŞ-Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası