Aksaray’ın çobanları yarıştı

Aksaray’ın çobanları yarıştı


Aksaray’da Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından ‘Çobanlar Yarışıyor’ bilgi yarışmasının yedincisi düzenlendi. Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen yarışmaya 8 yarışmacı katıldı.


Aksaray’da Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından ‘Çobanlar Yarışıyor’ bilgi yarışmasının yedincisi düzenlendi. Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen yarışmaya 8 yarışmacı katıldı. 10 sorunun sorulduğu yarışmada Eskil İlçesi’nden katılan çoban Mustafa Uzun birinci oldu.
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, amaçlarının çobanlığı ve sıkıntılarını gündeme getirmek ve çobanlara eğitim vermek olduğunu söyledi. Aktürk; “Belki toplumun belli kesimlerince çobanlarımız hor görülebilirler ama bence dünyanın en önemli işini yapıyorlar ve gıda üretiyorlar. Dünyanın en önemli insanları da bence bu arkadaşlarımız. Çünkü yediğimiz içtiğimiz ürünleri bu üreticilerimiz karşılıyor. Bugün savunma sanayisinde hava savunma sistemimiz yok maalesef. Amerika’dan istedik vermedi. Yarın gıda noktasında da bu noktaya gelirsek kimse bize inek ve danayı bize vermezler. Bu yüzden gıda noktasında kendi kendimize yetmemiz lazım.” dedi.
Yarışmanın yedincisi olduğuna dikkat çeken Aktürk, ‘’Geleneksel hale getirdik. Birinciye 5 bin lira, ikinciye 3 bin, üçüncüye ise 2 bin lira ve diğer 8 yarışmacımıza da mansiyon olarak küçük altın hediye edeceğiz. Bundan sonraki dönemde de verimliliğin artırılması, kaliteli ve sağlıklı gıdanın üretilmesi için neler yapılmalı gibi çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.” dedi.
Yarışmada birinci olan Mustafa Uzun ödülünü Aksaray Valisi Ali Mantı’dan aldı. Yarışmaya Vali Ali Mantı, Aksaray AK Parti Millet Vekili İlknur İnceöz, İYİ Parti Millet Vekili Ayhan Erel, Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik sivil toplum örgütü başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinlik Hüseyin Kâğıt konseri ile sona erdi. Haber-Foto: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon