Aksaray’ın tarımsal potansiyeli konuşuldu

Aksaray’ın tarımsal potansiyeli konuşuldu

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray’ın en az yağış alan 5 il içerisinde bulunduğunu ve suya göre tarım uygulamaları yapılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Vali Hamza Aydoğdu, başkanlığında, Aksaray’ın tarımsal potansiyeli, projeler, tarımsal destekler ve bitkisel üretimde sorun ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği toplantı düzenlendi.
Aydoğdu, yaşanan pandemi süreci ile birlikte tarımın öneminin arttığını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’ nun verilerine göre Aksaray’ın tarımsal üretime 8 milyarlık katkı sağladığını ifade eden Vali Aydoğdu, son yıllarda Aksaray’ın tarımsal üretim ve faaliyetlerde öne çıkan bir il olduğunu belirtti. Bitkisel üretimde 4. sırada bulunan kentin, 7 ürününün ilk onda bulunduğunun altını çizen Aydoğdu, “Aksaray üretmeyi seviyor. Aksaray’ın tarım ve tarımsal ürünlerde çok büyük potansiyeli bulunuyor. Ancak üretimde olmazsa olmazımız su” dedi. Düzenlenen toplantıda STK, oda ve birlik başkan ve temsilcileri görüşlerini aktardı. Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir ve beraberindeki heyet iletilen sorunları not ederek çözümü için yapılacak çalışmaları anlattı.
‘EN AZ YAĞIŞ ALAN
İLLER ARASINDAYIZ’
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray’ın en az yağış alan 5 il içerisinde bulunduğunu ve suya göre tarım uygulamaları yapılmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Toplantının devamında kentin azalan su kaynakları karşısında alınacak önlem ve beklentileri hakkında açıklamalarda bulunan Vali Aydoğdu; “Bölgede su kaynaklarının durumu ortada. En az yağış alan iller arasındayız. Biz burada suya göre tarım uygulamalarını geliştirmeliyiz. Çiftçimize, üreticimize bunu anlatmamız lazım. Bölgeye dış havzalardan sağlanacak suyun gelmesini beklerken mevcut suyumuzu en verimli şekilde kullanmak için çiftçilerimizi bilgilendirmeli buna göre ürün ekimlerini teşvik etmeliyiz” dedi.
‘SUYA GÖRE TARIM
UYGULAMALARINI GELİŞTİRMELİYİZ’
Hasdemir, sorun ve ihtiyaçları bakanlık olarak detaylı şekilde çalışacaklarını ve gerekli çalışmalara hemen başlayacaklarını ifade etti. Su kaynaklarının giderek azaldığına ve kente dış havzalardan su sağlanmasının gerekliliğine dikkat çekilerek, bitkisel üretim de suya ihtiyaç duymayan ürünlerin yetiştirilmesi ve bu ürünlere devlet desteğinin daha çok verilmesi gerektiği görüşü savunuldu. Tarım İl Müdürü Bülent Saklav’ın Aksaray’ın bitkisel üretim ile ilgili yaptığı sunumun ardından toplantı katılımcıları görüşlerini aktardı. Toplantı sonunda bölgenin su potansiyeli dikkate alınarak üretilecek bitkilerin araştırılması ve bu konuda çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve geniş kapsamlı araştırmaların yapılarak bir çalıştayın düzenlenmesi kararlaştırıldı. Toplantıya Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, Genel Müdür Yardımcısı Ercan Türktemel, Çayır Mera Şube Başkanı Davut Özgür, Tarım Havzaları Daire Başkanı Vahdettin Doğan, İl Tarım Orman Müdürü Bülent Saklav STK, oda ve birlik başkanları katıldı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı