Aksaraylı ustanın yaptığı sazlar Avrupa’dan yoğun talep görüyor

Aksaraylı ustanın yaptığı sazlar Avrupa’dan yoğun talep görüyor

Aksaray’da  10 yaşında ceviz ve gürgen aÄŸacına ÅŸekil vererek baÄŸlama yapmaya baÅŸlayan ve yaklaşık 25 yıldır devam eden Orhan Koç’un baÄŸlamaları hem yurt içinden hem de yurt dışından raÄŸbet görüyor.
Yaptığı el emeÄŸi göz nuru baÄŸlamaları ile geçimini saÄŸlayan 33 yaşındaki Koç, TaÅŸpazar Mahallesi’ndeki 18 metrekarelik atölyesinde kiÅŸiye özel yaptığı sazları yetiÅŸtirmek için yoÄŸun mesai harcıyor.
ÜrettiÄŸi baÄŸlama yüzde 75’ini Almanya, Hollanda, Avusturya ve Amerika’ya gönderdiÄŸini belirten Koç, ÅŸöyle konuÅŸtu: “BaÄŸlama yapımı çok farklı bir meslek. Ben burada sanatçılara özel üretim yapıyorum. Bir baÄŸlamanın yapımı en az 3 ay sürüyor ve bu süre 1 yıla kadar da uzayabiliyor. Fiyatları ise 500 ile 2 bin Euro arasında deÄŸiÅŸiyor. Yurt içinden de baÄŸlamalarımıza yoÄŸun talep var. Sınırlı sayıda üretim yapıyorum. BaÄŸlama iÅŸi çocukluÄŸumdan beri en büyük hobimdi. Ä°lkokul dönemlerinden bu yana aÄŸaçlarla uÄŸraşıyorum. Bir iÅŸte ne kadar zaman geçiriyorsan o kadar ustalaşıyorsun. Yetenek olduktan sonra bir kiÅŸinin size bir ÅŸey öÄŸretmesine gerek yok diye düÅŸünüyorum. Ä°lkokulu bitirdikten sonra baÄŸlama çalmaya baÅŸladım ve evimizin terasında hobi olarak baÄŸlama yapmaya baÅŸladım. Askerden sonra bu iÅŸi ticarete çevirdim. Gündüzleri baÄŸlama imal edip akÅŸamları ise düÄŸün salonunda baÄŸlama çalıyordum. Pandemi çıkınca düÄŸün iÅŸini bıraktım. Bu dönemde yurt dışına ağırlık verdim. Åu anda yurt dışına baÄŸlama sipariÅŸlerini yetiÅŸtirmeye çalışıyorum. Atölyeme 4-5 tane eleman aldım. Ä°ÅŸe baÅŸlayan elamanlar 3-4 ayda iÅŸi bırakıyorlar. Tek çalıştığım için aldığım sipariÅŸlere yetiÅŸmekte zorlanıyorum. Sazlarımızı Avrupa’ya Segâh Müzik Aksaray markası ile gönderiyoruz. Avrupa’dan gelen taleplerden de oldukça memnunuz” diye konuÅŸtu. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası