Amatör olarak başladığı işte taleplere yetişemiyor

Amatör olarak başladığı işte taleplere yetişemiyor


Aksaray’da 5 yıl önce hobi olarak başladığı gezen tavuk yumurtası işini ilerleten Adem Gürol, şimdi yerel ve ulusal marketlere yumurta yetiştirmeye çalışıyor. 

Yumurtaları ‘Hanım köy’ etiketiyle satışa sunan Gürol, bir kümes tavukla yumurta üretimine başladıklarını ve şuan 3 kümeste bin 700 tavuk ile yumurta üretimi yaptıklarını söyledi.
Gürol; “Burada bizim 4 bin 500 metrekare alanımız var. Bu alan içerisinde her biri 250 metre kare olan 3 büyük kümesimiz,  bakıcı evimiz ve tavukların gezinti alanları var. Bulunduğumuz arazide yaklaşık 300 adet de ağaç dikilidir. Biz ilk olarak 250 metrekarelik kümeste hobi amaçlı amatör olarak 500-600 tavukla yumurta üretimine başladık. Baktık talep güzel kümes sayımızı 3’e çıkardık ve tavuk sayımızda 1700’e kadar çıktı. Şimdi taleplere yetişemiyoruz. Hedefimiz daha fazla üretim için 6 bin kapasiteye çıkmak” şeklinde konuştu.
‘YEREL VE ULUSAL MARKETLERE GÖNDERİYORUZ’
Yumurtaların günlük ve taze olarak çıktığını söyleyen Gürol, “Yumurtalarımızı tüketicilerimize herhangi bir toptancı ya da aracı olmadan ulaştırıyoruz. Biz günlük üretimimizi her gün ertesi güne kalmadan tüketiyoruz. Günlük 45 koli yumurtamız çıkıyor. Yerel ve ulusal marketlere gönderiyoruz. Tarım Gıda İl Müdürlüğünün istediği bütün belgelerimiz de tam durumda” dedi.
Kafes tavuğu yumurtacılarının suni ışık kullandığını bu yüzden tavukların dengesinin gün ışığı görmediği için bozuk olduğunu belirten Gürol, kendilerinin hayvanların dışarıda rahatça gezebileceği bir ortam sağladıklarını ifade etti.
Gürol, “Bizim tavuklar kendi doğasında vitaminini, minerallerini alıyor. Burada kontrollü olarak geziyor ve bizim kontrolümüz de ne yediği de belli. Bizim yumurtalarımızın protein değeri bilimsel olarak kanıtlandı.Tr-3 numaralı dediğimiz kafes yumurtacılığından protein değeri daha yüksek yani daha doğal” diye konuştu.
Müşterilerin geri dönüşlerinin güzel olduğunu dile getiren Gürol ,“Yumurtalarımızın müşterilerimiz tarafından beğenildiğini satışlarımıza başladığımız noktanın 3 katına çıktığımız da anladık. Günlük üretimimizi tüketemezken şuanda yetiştiremiyoruz” şeklinde konuştu.
‘KÜÇÜK YUMURTA DAHA DEĞERLİDİR’
İnsanların yumurta alırken büyüklüğüne dikkat ettiğini söyleyen Gürol, “Aslında küçük yumurta daha lezzetlidir. Protein bakımından da daha zengindir. Bizim halkımız bunu bilmiyor. Ben kendi evime de küçük yumurtayı seçer götürürüm” dedi.
Yumurtanın nasıl tüketilmesi hakkında bilgi veren Gürol, sözlerine şöyle devam etti: “Çok haşladığınız zaman yumurtanın vitamini ve minerali azalıyor. Yumurtanın lezzetini ve besin değerini alacağınız kısım kayısı halidir. Sahanda pişirdiğiniz de öyle, çok pişmemesi gerekiyor. Bunu yumurtanın renginden bile anlayabilirsiniz. Çok haşladığınız zaman yumurtanın sarısının etrafında sarımsı bir tabaka oluşur. İnsanlar yumurtanın bozulduğunu sanar. Fakat bu çok haşlanmasından veya pişmesinden kaynaklı bir durumdur”.
Sektör de sahteciliğin başladığına da değinen Gürol, son olarak sözlerini şu şekilde noktaladı: “Kafes yumurtasını köy yumurtası altında, gezen organik tavuk adı altında satmaya başladılar. Semt pazarlarında ve şarküteride rastlıyoruz. Tüketicilerden istediğim şu alırken Tarım onaylımı Tr-1 onaylımı yani belgeli ürün olup olmadığına dikkat etmelerini istiyoruz. Bizim ilkemiz şudur: Kendi çocuğumuza yedirmediğimiz yumurtaları başkasının çocuğu da yemesin. Tavuklarda antibiyotik ürünler kullanmıyoruz. Şüphelendiğimiz bir olayda da pazara sunmuyoruz” Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı