Anadolu kadınının zorlu yayla mesaisi

Anadolu kadınının  zorlu yayla mesaisi

Aksaray’da havaların ısınmasıyla birlikte yaylalarda otlatılan koyun ve keçilerin sütünü sağmak isteyen Anadolu kadınları, eşek sırtında 7 kilometrelik yolculuğun ardından küçükbaş hayvanların yanına ulaşıyor. Yarım saat süren zorlu yolculuğun ardından sağdıkları sütleri evlerine götüren kadınlar, peynir, süt, yoğurt ve tereyağı yapıp satarak aile ekonomisine de katkı sağlıyor. 
Helvadere beldesinde oturan çiftçilerden bazıları, mayıs ayından itibaren küçükbaş hayvanlarını Hasan Dağı eteklerindeki yaylalarda, çobanlara otlattırıyor. Hayvanlar, yaz boyunca da yaylada kalıyor. Bu nedenle de koyun ve keçilerin sütünü sağmak isteyen kadınlar da her gün eşek sırtında veya ATV’lerle beldeden 7 kilometre uzaklıktaki yaylaya gidiyor. Yaklaşık yarım saatlik zorlu yolculuğun ardından koyunlarla buluşan kadınlar, buradaki hazırlıklarını tamamladıktan sonra, 600 koyun ve keçiyi tek tek sağarak, elde ettikleri sütü bidonlara dolduruyor. Yayladaki bu uğraşın ardından süt bidonlarıyla evlerine gelen kadınlar, bu kez süzgeçten geçirilip kaynattıkları sütten peynir, yoğurt, tereyağı ve kaymak yapıyor. Kadınlar, elde ettikleri ürünleri satıp, aile ekonomisine katkı sağlıyor.
‘HER GÜN 7 KİLOMETRE
 YOL KAT ET EDİYORUZ’
Koyun sahiplerinden Meryem Onar, zorlu mesailerinin mayıs ayında başladığını belirterek, şunları söyledi: “Mayıs ayında koyunlarımızın yaylaya çıkmasıyla biz de her gün 7 kilometre yol kat ederek, buraya öğlenden sonra koyun sağımına, ağıla geliyoruz. Burada çobanlarımızın karınlarını doyurup tekrar yaylalara uğurluyoruz. Biz evlerimize dönüp koyun ve keçilerden elde edilen sütleri, peynir, tereyağı ve yoğurt yaparak satıyoruz”
‘SÜTLERİ EŞEĞİME YÜKLEYİP EVİMDE
TEREYAĞI, YOĞURT YAPIP SATIYORUM’
25 yıldır koyun sağımı yaptığını belirten Medine Onar, “Koyunculuk bu şekilde zor olmuyor. Ancak dağda ailecek kalınca zor ve zahmetli oluyor. Benim 70 tane koyunum var. Günlük ortalama 70 ile 80 kilo süt alıyorum. Aldığım sütleri eşeğime yükleyip evimde tereyağı, peynir, yoğurt yapıp satıyorum. Tereyağını 80 TL, peyniri 30 TL, 2 kiloluk yoğurdu 30 TL, sütün kilosunu da 10 TL’den satıyorum” dedi. Foto -Haber Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı