‘Anadolu kültürü ince bir ruhun yansımasıdır’

‘Anadolu kültürü ince  bir ruhun yansımasıdır’

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Anadolu kültür ve sanat ürünlerinin hem estetik, hem duygu, hem de içerdiği mana bakımından ince bir ruhun yansıması olduğunu söyledi.
 
DOKUMALAR HEM ESTETİK, HEM DE
MESAJ BAKIMINDAN DEĞERLİDİR
 
“Aksaray’da Halı-Kilim Dokumalarda Kullanılan Damgalar ve Tarihi Kökler” isimli etkinliğin açılışında bir selamlama konuşması yapan Rektör Şahin, gelenekli sanatların yaşatılması ve geniş kitlelerce bilinir hale gelmesi adına yapılan etkinlikleri önemsediklerini söyledi. Dokumaların kültür ve sanat bakımından son derece değerli ve pek çok mesajı barındıran ürünler olduğuna dikkat çeken Prof. Şahin, “Anadolu’daki pek çok hikâyede de yer aldığı üzere, halı, kilim ve çeyizler sadece yer örtüleri veya evlerde kullanılan diğer türden ürünler değildir. Bu ürünlerin üzerindeki motifler dokuyanın ruh durumu, talebi, konuşarak ifade edemediği duyguları hakkında karşıdakine bilgiler verir. Bu nedenle Anadolu dokumaları, somut görünürlüğün ötesinde başka duygulara da karşılık gelen özelliklere sahiptir. Hatta bu özellikler bazı türkülere de ilham olmuştur…” dedi. ASÜ Rektörü, konuşmasının ardından, Fatih Kısaparmak’ın “Kilim” isimli eserinden bir bölümü, öğrencilerin de eşliğiyle seslendirdi.
 
HALI-KİLİM ÜZERİNDE BULUNAN
ŞEKİLLER MOTİF DEĞİL, DAMGADIR
 
Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen ilk konuşmacı Dr. Mustafa Aksoy, otantik ve geleneksel kültürün, kültür araştırmalarının can damarı olduğunu belirtti. Kültür araştırmalarında bu unsurlara çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Aksoy, “Halkın yaptığı tarihten gelir ve bilgi olarak kalıcı bir özelliğe sahiptir. Geleneksel kültür unsurlarını öğretmemiz ve bunları muhakkak yaşatmamız lazım. Bu noktada kavramları da çok iyi oluşturmamız gerekiyor. Halı-kilim üzerindeki şekiller için genelde ‘motif’ veya ‘sembol’ kavramları kullanılır. Ancak ben ısrarla bunların yerine ‘damga’ kavramının kullanılması gerektiğini savunuyorum. Çünkü damga, bize aittir ve ‘imza, mühür’ anlamına gelmektedir” dedi. Dr. Semra Kılıç Karatay ise Aksaray’daki dokumalar hakkında bilgiler verdi. Şehirde dokuma denildiğinde akla ilk olarak Taşpınar’ın geldiğini, ancak farklı bölgelerde, farklı özelliklere sahip dokuma örneklerinin olduğunu vurgulayan Karatay, “Taşpınar dokumalarında Ak Göbek ve Civil Göbek isimli iki kompozisyon söz konusudur ve Ak Göbekte bitkisel, Civil Göbekte ise geometrik motifler ön plandadır. Bunun yanı sıra Güzelyurt bölgesi dokumaları da önemli özelliklere sahiptir ve Gelveri-Rum halıları diye anılmaktadır. Bu halılarda kandil ve karanfil motifleri daha hâkim bir görünümdedir” dedi.
 
Yapılan konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, konuşmacılara belge ve hediye takdiminde bulundu. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı