Anadolu’nun kale kenti: Güvercinkayası

Anadolu’nun kale kenti: Güvercinkayası

Anadolu’daki kale kent modelinin öncüsü olan Güvercinkayası, Çatalsuyu Köyü yakınlarında, Melendiz su kıyısında 7 bin yıllık geçmişiyle yer alıyor. Günümüzde Mamasın Baraj Gölü içinde yüksek bir kaya kitlesinin üzerine konuşlanmış yerleşme, MÖ 5200- 4750 yıllarına tarihlenmektedir. Yerleşme, çevredeki eski göç yollarına da hâkim konumdadır.

‘ANADOLU TARİHİNE IŞIK TUTUYOR’

Güvercinkayası’nda arkeolojik kazı çalışmaları1996 yılında başlarken, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevil Gülçur başkanlığında uluslararası bir ekiple sürdürülmektedir.

Orta Kalkolitik Dönemi’nden bugünlere ulaşan Güvercinkayası, İç Anadolu’da kale kent olarak tanımlayabileceğimiz yerleşme türünün bilinen ilk ve en eski öncü örneğidir. Ancak düzenli bir köy olarak tanımlanabilecek bu yerleşmenin buluntuları, çok daha sonra kurulacak Anadolu modeli kentlerin nasıl evrimleştiği konusunda çok önemli bilgiler sağlamaktadır. Kazılar sırasında ele geçen damga mühürler ve bazı çanak çömlek de yerleşmenin uzak bölgelerle, özellikle de Doğu Anadolu- Kuzey Mezopotamya ile olan ilişkilerine işaret etmektedir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası