Anıza direkt ekim mibzeri teslim töreni düzenlendi

Anıza direkt ekim mibzeri teslim töreni düzenlendi


Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ek hizmet binasında tarımsal üretimde kullanılmak üzere müdürlüğümüze İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi bütçesinden tahsis edilen 100 bin TL ödenek çerçevesinde alınan 1 adet mısıra doğrudan ekim, 1 adet de hububat doğrudan ekim mibzerinin Aksaray Ziraat Odası Başkanlığına devri gerçekleştirildi.


Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ek hizmet binasında tarımsal üretimde kullanılmak üzere müdürlüğümüze İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi bütçesinden tahsis edilen 100 bin TL ödenek çerçevesinde alınan 1 adet mısıra doğrudan ekim, 1 adet de hububat doğrudan ekim mibzerinin Aksaray Ziraat Odası Başkanlığına devri gerçekleştirildi.
Gerçekleştirilen ekim mibzeri devir töreninde söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, “Bilindiği üzere ilimiz tarımsal üretim bakımından ülkemizde ilk 10 il arasında yer almaktadır. Yonca üretiminde 3. şekerpancarı üretiminde 4. arpa üretiminde 6. patates üretiminde 8. sıradayız.
Tabi bu üretimi yaparken çiftçilerimizin kullandığı makine ve ekipmanlar önemli bir yer tutmaktadır. Bu kapsamda ilimizdeki çiftçilerimizin gelir düzeyini artırmak, girdi maliyetini azaltmak, birim alandan yüksek verim aldırmak, tarımsal üretimi kolaylaştırıp daha teknik olarak yapmak amacıyla Sayın Valimizin himayesinde İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bütçesinden müdürlüğümüze verilen ödeneklerle ve bakanlık projelerimizle %50 ve %100 hibeli makine ve ekipman desteği verilmektedir.
Bakanlığımız olarak 2007-2018 yılları arasında ilimizdeki 2320 çiftçimize 13 milyon 335 bin TL makine ekipman hibe ödemesi yapılmıştır. 2018 yılında İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi bütçesinden aktarılan 59 bin 580 TL ödenekle 1 adet taş toplama makinesi, 2 adet çilek malçlama makinesi, 1 adet çilek set makinesi alınmış ve kullanılmakta olup taş makinesi ise çiftçilerimizin hizmetinde kullanılmak üzere Aksaray Ziraat Odamıza devredilmiştir. 2019 yılında ise müdürlüğümüze İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi bütçesinden tahsis edilen 100 bin TL ödenek çerçevesinde 1 adet mısıra doğrudan ekim, bir adet de hububat doğrudan ekim mibzeri alınmış olup çiftçilerimizin hizmetinde kullanılmak üzere bugün Aksaray Ziraat Odamıza devri yapılacaktır. Bu iki doğrudan ekim makinesi ile çiftçimizin toprak bakımı ve işlemesi yapmadan doğrudan anız ve sap üzerine ekim yapacak, hem girdileri azalacak hem de toprağın yapısı çok bozulmayacak ve topraktaki su tutulumu arttırılarak kolay bir ekim yapacaktır.
Ben bu vesile bütün tarımsal faaliyetlerimizi himayesinde ve talimatları ile yaptığımız sayın valimize ilimizdeki tarım ve hayvancılığın gelişmesine her zaman destek veren sayın milletvekillerimize, sayın belediye başkanımıza, il başkanlarımıza, bu sene müdürlüğümüze makine ekipman konusunda ödenek ayıran sayın il Özel idaresi Genel Sekreterimize, İl genel meclisi başkanımıza ve değerli eski yeni  il genel meclisi üyelerimize, sayın il özel idaresi genel sekreterimize, tüm kurum müdürlerimize, tüm  oda ve stk başkanlarımıza  basın mensuplarımıza  ve değerli çiftçilerimize teşekkür ediyor. Dağtılacak hayvanların bereketli olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Gerçekleştirilen kaz dağıtım etkinliğine Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Kurum Müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda üretici katılım sağladı. (Haber Merkezi)
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı