Yüzde 65’i gereksiz

Yüzde 65’i gereksiz

 
Aksaray Valiliği’nden yapılan açıklamada 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan asılsız ve gereksiz çağrılara dikkat çekildi. Açıklamada gelen çağrıların yüzde 65’inin gereksiz olduğu belirtildi.  


 
Aksaray Valiliği’nden yapılan açıklamada 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan asılsız ve gereksiz çağrılara dikkat çekildi. Açıklamada gelen çağrıların yüzde 65’inin gereksiz olduğu belirtildi.  
Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “İlimiz 112 Acil Çağrı Merkezi; 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun'un 28. maddesi gereğince Valiliğimiz bünyesinde kurularak, Polis İmdat 155, Jandarma 156, Sağlık 112, İtfaiye 110, AFAD 122 ve Orman Yangını 177 acil yardım numaralarını bünyesine alarak "112 Acil Çağrı" tek acil çağrı numarası altında birleştirilmiş ve vatandaşlarımıza tüm acil çağrılara birden fazla numara yerine tek numara ile ulaşabilme kolaylığı sağlanmıştır.
Aksaray 112 Acil Çağrı Merkezince yıllık yaklaşık 600-700 bin çağrı karşılanmakta olup bu çağrılardan yüzde 65’inin ise asılsız ve gereksiz çağrı olduğu sistem kayıtlarından anlaşılmaktadır.
Asılsız ve gereksiz çağrıların toplam çağrılar içinde büyük yer tutması ve çağrı karşılayan personelin gereksiz yere meşgul edilmesi nedeniyle bu tür çağrılarla uğraşmak zorunda kalan personelin verimi düşmekte, kaynak israfı yaşanmakta, çağrı karşılayıcı personel gereksiz çağrılarla ilgilenirken acil yardım bekleyen kişilerin "112" ye ulaşmalarında zaman kaybı yaşanmakta, bu durum ise maddi ve manevi kayıplarla sonuçlanabilmektedir. Bu tür olumsuz durumların önüne geçilebilmesi amacıyla, 02/07/2018 tarihinden itibaren Kabahatler Kanunu'na asılsız ihbar başlığıyla eklenen 42/A (02/07/2018-KHK-703/20 md.) maddesi gereğince, asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul eden kişilere idari para cezası uygulanmaktadır. 
Ancak asılsız ihbar kapsamına girmeyen, acil yardım talep çağrıları dışında kalan ve gelen toplam çağrılarda büyük bir orana sahip olan her türlü gereksiz aramalarla (taciz, küfür içerikli konuşma, müzik dinletme, arayıp kapatma vb.) 112 hattını gereksiz yere meşgul edenler ile çağrı karşılayıcı personelin görevini yapmasını engelleyen,  çalışma veriminin düşürülmesi ve acil yardım hizmetlerinin sunulmasında zaman ve kaynak kaybına neden olan arama yapanlar hakkında da, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 22. maddesinin 2. fıkrasında verilen yetki ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 9/Ç, 11/C ve 66'ncı maddelerine istinaden, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesinde düzenlenen "emre aykırı davranış" kapsamında değerlendirilerek, Valiliğimizce idari yaptırım uygulanacaktır.
Ayrıca, fiilleri Türk Ceza Kanunu kapsamına girenler hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu Genelge ilgili kurumlara emir mahiyetinde olup kamuoyuna bilgi ve gereği için duyurulur.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı