Araçlara yaz bakımı önerisi

Araçlara yaz bakımı önerisi

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasıyla yakıt tasarrufunun sağlanması ve yaz aylarında yüksek maliyetli arızalarla karşılaşılmaması için araçların sıcaklara hazırlanması önerildi.

Aksaray Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren Yeşil Motor işletmecisi Uğur Ulu, araçlar için yaz bakımının düşünüldüğü gibi maliyetli olmadığını ifade etti.
Yaz bakımında araçların toz, hava, polen filtrelerinin değişmesi gerektiğine değinen Ulu , "Bu filtreler, aracın hava almasını sağlayan radyatörleri kapladığı için yakıtı fazlalaştırır. Araç sağlıklı bir şekilde hava alamazsa motor zorlanır ve yakıt sarfiyatı artar. Ayrıca araçta başka problemler de çıkabilir." dedi.
kış ve yaz öncesi bakım yaptırmak çok önemli
Ulu, toz, hava, ve polen filtrelerinin fiyatının ucuz olduğunun altını çizerek, "Yaz bakımı maliyetli bir şey değil. Ayrıca bakımlı araçla yolda kalma riskiniz azalır. Yaz bakımı yapılmayan araçlar daha sonra çok daha fazla maliyetli sorunlar çıkarabilir. Çünkü araçlar artık çok donanımlı. Ufak bir arızanın bile maliyeti çok yüksek olabiliyor. Onun için araçlara kış ve yaz öncesi bakım yaptırmak çok önemli.”dedi.
Ulu ,”kışın hava şartlarından dolayı araçların bazı parçalarında yıpranma meydana geldiğini söyledi. Araçların kış koşullarında, buzlu ve karlı yollarda hareketinden dolayı mekanik ve elektrik aksamında sıkıntılar oluşabildiğini aktaran Ulu, yaz öncesi bakımın önemli olduğunu belirtti.
Yakıtı düşürmek için bakım şart
Ulu, havalar ısındıktan sonra yaz bakımına ilişkin randevularının yoğun olduğunu dile getirerek, "Motorlu araçların yaza girmeden hava, yakıt ve yağ filtrelerinin değiştirilmesi gerekir. Yaz bakımı yapılan aracın yakıt ve hava filtreleri değiştiği için daha iyi hava alır, yakıt sarfiyatı düşer." ifadesini kullandı. Bakım sırasında aracın fren, debriyaj plakalarının kontrol edilmesi gerektiğine de işaret eden Ulu, "Yani araç A'dan Z'ye bakımdan geçirilmeli. Araçta su akışının daha iyi sağlanması için suyun dolaştığı kanalların tıkanmaması için antifriz çok önemli. Ayrıca antifriz araçta yaz kış olması gereken bir sıvı." değerlendirmesinde bulundu.
Siz aracınızı hoş kullandıysanız aracınız da size mali anlamda iyi davranır
Ulu, yaz veya kış bakımlarının düşünüldüğü gibi maliyetli olmadığının altını çizerek, şunları kaydetti: "Bakım masrafı çok değil ama kontrol edilen bölgelerde hasar çıkarsa elbette araç sahiplerine bir maliyet çıkacaktır. Siz aracınızı hoş kullandıysanız aracınız da size mali anlamda iyi davranır. Ama eğer siz aracınıza sert davranıyorsanız aracınız da size aynı sertlikle cevap verecektir ve masraf çıkaracaktır. Yaz bakımı yaptırmazsanız iki gün sonra bir seyahate çıktığınız zaman aracınızda beklenmedik bir arıza yaşanabilir. Bunun önlemini bugünden almak lazım.”diye konuştu.Foto-Haber :Ali Furat

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon