Aşıklı Höyük ilklere ev sahipliği yapıyor

Aşıklı Höyük ilklere ev sahipliği yapıyor

AŞIKLI HÖYÜK’TE TARİHTEKİ İLK BEYİN AMELİYATININ YAPILDIĞI KAFATASI 3 BOYUTLU OLARAK CANLANDIRILACAK

Aksaray’da dünyanın ilk beyin ameliyatının yapıldığı Aşıklı Höyük 10 bin 400 yıllık tarihe ışık tutuyor. Aşıklı Höyük'te kazı çalışmaları belirli aralıklarla devam ediyor. Tarihte birçok ilklere ev sahipliği yapan Aşıklı Höyük`te, küçükbaş hayvanların evcilleştirilmesinin yanı sıra tarım denemelerinin de ilk imzaları yer alıyor. Ayrıca tıp alanında da ilklerin yapıldığı Aşıklı Höyük’te ilk beyin ameliyatının gerçekleştirildiği biliniyor.
‘25 YAŞLARINDAKİ BİR
 KADINI CANLANDIRACAĞIZ’
Aksaray Müzesi Müdürü Yusuf Altın “Bir kadına uygulanan dünyadaki ilk beyin ameliyatı Aşıklı Höyük’te yapılmıştır. Ameliyat izlerinin bulunduğu kafatası Aşıklı Höyük’ten çıkarılarak diğer buluntularla birlikte Aksaray Müzesi’nde şu anda sergilenmektedir” dedi.  Altın; “Kafatasının 3 boyutlu taramasının yaptırdık. Bunlardan iki tane yapılacak ve Aksaray Bilim Merkezi ile müzemizde sergilenecek. İşlemleri Almanya'da yaptırıyoruz. Bittikten sonra getirerek vatandaşlarımıza sunacağız. 9 bin 500 yıl önceki 25 yaşlarındaki bir kadını canlandıracağız ve ziyaretçilerimize göstereceğiz” dedi.
ÂŞIKLI KADINIYLA TANIŞACAĞIZ
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü Öğretim Üyesi ve Aşıklı Höyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Mihriban Özbaşaran; “Aşıklı Höyük’teki insanlar avcı, toplayıcı ve göçerlerin yerleşik olarak hayata geçtiği Orta Anadolu’nun ilk bilinen ilk köyüdür. Bu ilklerin yanı sıra, bölgede 25 yaşlarında bir kadının kafatasına ameliyat denilebilecek cerrahi operasyon yapıldığı tespit edilmiştir, Kafatasıyla ilgili yeni bir çalışma da yürütülüyor. Onu 3 boyutlu olarak canlandıracağız. Heyecanla bekliyoruz, proje ile o kadını canlandırmış olacağız. Biz de Aşıklı kadınıyla tanışacağız” diye konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı