‘Asıl engellilik insanın duyarsız hale gelmesidir’

‘Asıl engellilik insanın duyarsız hale gelmesidir’

ENGELSİZ ASÜ, 114 ÜNİVERSİTE ARASINDA İKİNCİ OLDU

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek amacıyla 2018 yılından bu yana her yıl “Engelsiz Üniversite Ödülleri” veriyor. Bu kapsamda kendini geliştiren üniversiteler ödüle layık görüldü. Tören çevrim içi ortamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Rektörlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Engelsiz bir kampüs oluşturmak adına yaptığı başarılı çalışmalarla adından söz ettiren Aksaray Üniversitesi (ASÜ), “2021 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri Töreni”nde yedi turuncu ve iki yeşil bayrak ödülüne layık görüldü. ASÜ, toplam dokuz bayrak ödülü ile 114 üniversite arasında ikinci sırada yer aldı.
Engelliliğin hiç kimse için bir kusur ya da eksiklik olmadığına dikkat çeken Yanık, “Asıl engellilik insanın duyarsız hale gelmesi, iletişime, öğrenmeye ve gelişime kapalı olmasıdır. Her engeli ortadan kaldırmak için yeni yollar bulmaya devam edeceğiz. Örnek çalışmalarıyla engelli öğrencilerimizin eğitime ve hayata katılımına öncülük eden tüm üniversitelerimizi tebrik ediyoruz” dedi.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise yükseköğretim verilerine göre üniversitelerde, farklı engel düzeylerine sahip yaklaşık 55 bin öğrencinin olduğunu söyledi. Engelleri kaldırabilmek için yükseköğretim sistemindeki engelli öğrenci sayısını ve bu öğrencilerin engel durumlarını bilmek gerektiğini söyleyen Saraç, “Bu doğrultuda çalışıyoruz. Tüm öğrencilerin yükseköğretime erişimini çok önemsiyoruz. Engelli öğrencilere engelsiz bir eğitim-öğretim imkânı sunmak, sosyal ve kültürel faaliyetlere daha fazla katılımlarını sağlamak için teşvik edici projeler geliştiriyoruz” dedi.
 Yapılan açıklamaların ardından ödül törenine geçildi. Bu yıl 114 üniversite 837 bayrak başvurusunda bulundu. Ödüllerin verilmeye başlandığı 2018’den bu yana engelsiz bir kampüs için son derece etkili ve samimi çalışmalar yapan ASÜ, bu yıl yedi turuncu ve iki yeşil bayrak ödülü alarak 114 üniversite arasında ikinci oldu.
ASÜ DOKUZ BAYRAK
ÖDÜLÜYLE YOLA DEVAM EDİYOR 
Böylesi önemli bir ödüle layık görülmekten dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, engellilerle ilgili çalışmaları bir vefa borcu olarak telakki ettiklerini söyledi. Aksaray’ın ve ASÜ’nün, engellilerin de özel olarak tercih ettiği bir şehir ve üniversite olması için gayret sarf ettiklerini kaydeden Şahin, “Aksaray Türkiye’nin tam ortasında, düz bir coğrafyaya sahip. Dolayısıyla tek araçla gelinip gidilebilen ve barınma sorunu olmayan az sayıda şehir ve üniversiteden birisiyiz. Ödevlerimizi dikkatli bir biçimde takip ediyoruz. İşlerimizi itina ile ve olabildiğince hızlı biçimde yapmaya çalışıyoruz. Engelliler konusunda da samimi adımlar atıyor ve engelsiz bir kampüs için çalışıyoruz. Pek çok üniversitemizde de titiz ve güzel çalışmalar yapılıyor. Tüm bu üniversiteler arasında ikinci sırada yer almak önemli bir başarı” dedi.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı