‘Aşılamayı hızlandırarak eğitim- öğretime başlayacağız’

‘Aşılamayı hızlandırarak eğitim- öğretime başlayacağız’

Aksaray İl Sağlık Müdürü Kerim Yeşildağ, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların 6 Eylül’de açılacağını duyurmasının ardından okul müdürleri ile değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal’ın da katıldığı toplantıda okul müdürlerine aşılama ve tedbirler hakkında bilgiler verildi.
İl Sağlık Müdürü Yeşildağ, “Aşılamayı hızlandırarak ve tedbirleri artırarak yeni eğitim-öğretim dönemine güvenilir adım atmış olacağız” dedi. 
‘AKSARAY’DA DELTA VİRÜS
 HÂKİMİYETİ YAŞANIYOR’
Koronavirüs salgını ile 20 aylık uzun bir süreçten geçtiklerini aktaran Yeşildağ, “ Son 3 haftadır yoğun bir şekilde sahada bulunuyoruz. Yaklaşık 3 hafta öncesine kadar Aksaray 100 binde 25-30 bandında en az vakaya sahip olan bir ilimizdi. 4 haftadır inanılmaz bir vaka artışı yaşanıyor. Bu vaka artışları 30’dan 400’e kadar dayandı. 100 bin nüfusa göre son bir hafta içerisindeki vaka artışı en fazla il olan Aksaray ilk 3’te yer alıyor. Aksaray’da şu an delta virüs hâkimiyeti yaşanıyor. Sahada bulunan herkesle aşı ve önlemler konusunda güç birleştirdik” ifadelerini kullandı.
‘GÜNLÜK VAKA
SAYILARIMIZI DÜŞÜRMELİYİZ’
Okulların kapanmamak üzere açılacağını belirten Yeşildağ, “ Sistem okulların kapanmaması üzerine kurgulanacak. O yüzden aşılarımızı tamamlayarak zor bir süreci rahat atlatmalıyız. Aşılama oranlarımızı artırarak günlük vaka sayılarımızı düşürmeliyiz.  Aşılamayı ve tedbirleri hızlandırarak artırarak yeni eğitim öğretim dönemine güvenilir adım atmış olacağız.  Yapmamız gereken aşılanmayı hızlandırmak ve kapalı ortamlarda maskemizi çıkarmamak” diye konuştu.
‘ÖĞRETMENLERİN YÜZDE
80’İ AŞILANMIŞ DURUMDA’
Yeşildağ, Aksaray’da öğretmenlerin yüzde 80’inin aşılanmış durumda olduğunu diğer yüzde 20’lik kısmın ise KOVİD-19’u atlatmış ve gebe durumda olan öğretmenlerden oluştuğunu aktardı.
 
‘ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜÇLÜ
 BİR İKNA NÜFUSU VAR’
Düzenlenen bilgilendirme toplantısında Yeşildağ, sözlerini şu şekilde tamamladı;“Biz okul müdürlerimizi toplarken aşılarını yapmalarını söylemek için toplamıyoruz zaten çoğunluğu aşılarını oldular. Bütün okul müdürlerini tek tek önce anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise olarak topladık. Öğretmenlerimizin tabana doğru yayılan güçlü bir ikna nüfusu var. Öğretmenlerimiz velilere anlatıyor veliler başkalarına anlatıyor bu şekilde aşılanma artıyor. Bizim 1 hafta 10 gün içerisinde gönüllü aşı olarak ulaştığımız sayı 10 bini buldu. Bu 10 bin kişi 10 kişiye aşı olması için tavsiyelerde bulunduğunda biz bu 100 bin kişiyi aşıya ulaşmış potansiyele getirmiş oluyoruz. Aşı gönüllülük esasına göre oluyor.”  Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı