Atıklar ekonomiye kazandırılacak

Atıklar ekonomiye kazandırılacak

Belediye Başkanı Evren Dinçer’in girişimleriyle yatırım bedeli 4 milyon 750 bin TL olan tesis için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynaklarından projeye 2 milyon TL’lik hibe destek sağlandı.

Aksaray Belediyesinin sürdürülebilir kalkınma ilkeleri ve sıfır atık yönetim eylem planı çerçevesinde projelendirdiği ‘Toplama Ayırma Tesisi (TAT) ve I. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde ilerliyor.
Çevre kirliğini ciddi manada önleyecek Toplama Ayırma Tesisi, geri dönüşebilen atıkların bertaraf edilerek tekrar ekonomiye kazandırılmasına imkân sağlayacak. Tesisin bu yılsonunda tamamlanarak yılın ilk aylarında devreye alınacağı bildirildi. 
Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in “Şehrimizin geleceği için önem arz eden projelerden” dediği ‘Toplama Ayırma Tesisi ve I. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ ile kaynakların etkin şekilde kullanması ve düzenli atık yönetim süreçleri ile geleceğe temiz bir çevre bırakılması hedefleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık yönetim planı doğrultusunda projesi hazırlanan Toplama Ayırma ve I. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde geri kazanılabilen atıklarının toplanması ve ayrıştırılması sağlanacak.
‘HEDEFİ EN KISA
SÜREDE YAKALAYACAĞIZ’
Hacılar Harmanı Mahallesine 8 bin metrekare alan üzerine inşa edilen tesisin Toplama Ayırma Tesisi (TAT) ile I. Sınıf Atık Getirme Merkezi olarak iki ana bölümden oluştuğunu belirten Başkan Dinçer tesisteki inşaat çalışmalarını yakından takip ettiğini açıklayarak “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın 2023 hedefleri arasında atıkların yüzde 20 geri dönüştürülmesi hedefleniyor. Biz Aksaray Belediyesi olarak şu anda atıkların yüzde 10’nu (30 ton/gün) geri dönüştürüyoruz. Tesisimiz tamamlandığında ise bu hedefi en kısa sürede yakalayacağız” ifadelerini kullandı.
Tesisin yılsonunda tamamlanarak devreye alınacağını sözlerine ekleyen Başkan Dinçer, “Kaynaklarımızı daha verimli kullanarak sürdürülebilir kalkınma için dönüşebilen atıkları ekonomimize kazandırıyoruz. Tesisimizi yılsonunda tamamlayarak yeni yılın ilk aylarında tesisimizi işletmeye başlayacağız” dedi.
Sıfır Atık Projesinde örnek projeleri hayata geçiren Aksaray Belediyesi, daha önce kumbara uygulaması başlatmış ve ambalaj atıklarını kaynağından ayrı toplamak için şehrin birçok noktasında Atık Getirme Merkezleri yerleştirmişti. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı