Atıklar geri kazandırılıyor

Atıklar geri kazandırılıyor

2023 hedefleri arasında atıkların yüzde 20 geri dönüştürülmesi hedefleniyor

Aksaray Belediyesi, çevre kirliliğini önlemek ve atıkları tekrar ekonomiye kazandırmak için başlattığı Toplama Ayırma Tesisi ve 1’inci Sınıf Atık Getirme Merkezinin yapımı için geçtiğimiz günlerde ihale sürecini başlatmıştı. İhale süreci tamamlanan projenin yapım maliyeti 4 milyon 750 bin TL. Tesis Hacılar Harmanı Mahallesine 8 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek.
Belediye Başkanı Evren Dinçer, Toplama Ayırma Tesisi projesi için Çevre Şehircilik Bakanlığına hibe başvurusu yapıldığını aktararak “Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile yaptığımız görüşme sonunda projemize, bakanlık kaynaklarıyla 2 milyon hibe desteği sağlandı. Çevre kirliğinin önlenmesi amacıyla başlattığımız projemize Bakanımızın vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
‘AMACIMIZ DOĞAL KAYNAKLARI KORUMAK’
Aksaray Belediyesi Toplama Ayırma Tesisi ve I. Sınıf Atık Getirme Merkezinin 2021 yılı içerisinde tamamlanarak devreye alınacağını Dinçer, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın 2023 hedefleri arasında atıkların yüzde 20 geri dönüştürülmesi hedefleniyor. Aksaray Belediyesi olarak şu anda atıkların yüzde 10’nu (30 ton/gün) geri dönüştürmekteyiz. Doğal kaynakların hızla tükendiği dünyamızda, var olan kaynakların özenle kullanılması bir zorunluluk haline geldi.  Geri dönüşebilir atıkların geri kazanımı ile doğal kaynakların korunması ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Sıfır atık yönetimini başarılı şekilde uygulamak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre sunmak için bu projemizi başlattık” dedi.
Tesis, Toplama Ayırma Tesisi (TAT) ile I. Sınıf Atık Getirme Merkezi olarak iki ana bölümden oluşuyor. Ayırma bandı, presleme ünitesi, geçici depolama alanlarından oluşan Toplama Ayırma Tesisinde Çok amaçlı eğitim ve sergi salonu, Personel giyinme odaları, Revir, Mescid, Enerji odası, Yemekhane İdari ofisler yer alacak.
Atık getirme merkezinde 14 farlı türden ambalaj atığı işlenecek. İşlenen kâğıt ve karton ambalaj atıkları, plastik ambalajlar, metal ve metal ürünleri, cam, ahşap ambalajlar, tekstil ürünleri, akümülatörler, kurşunlu piller, flüoresan lambalar ve diğer cıva içeren atıklar, elektronik ekipmanlar, sitotoksik ve sitostatik ilaçlar, yenilebilir sıvı ve katı yağlar, hacimli atıklar ve evlerden kaynaklı tehlikeli atıklar ekonomiye kazandırılacak. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı