'Avlanma sezonu kapandı' uyarısı

Aksaray Valiliği tarafından, yaban hayvanlarının üreme döneminin başlaması nedeniyle 3 Mart tarihinden itibaren ülkemizde av sezonun sona erdiği duyuruldu.

Ülkemiz de yasal olarak kara avcılığının 'av sezonu' içerisinde yapıldığına vurgu yapılan Valilik açıklamasında, av sezonu, av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi yaşama evreleri dikkate alınarak belirlendiğine işaret edildi.
Açıklamada şöyle denildi: “İç Anadolu Bölgesinde av hayvanlarından su kuşları (III inci grup avlanabilen kuşlardan: Sakarmeke, sakarca kazı, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli pakta ve diğer su kuşları ile tahtalı, kara tavuk, öter ardıç, kaşık gaga ve çulluk) avı ile 03 Mart 2019 Pazar günü Av dönemi sona ermiştir. Av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme dönemlerine girdiğini, av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplanmaması; toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlara girerken daha hassas hareket etmesi hususu sürdürülebilir bir yaban hayatı ve çocuklarımızın hakkı için elzemdir. Bu itibarla Tarım ve Orman Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğümüz av koruma ekipleri, Emniyet ve Jandarma Kolluk Kuvvetleri bu av döneminde bölgemizde gerekli koruma kontrol çalışmalarını yürütmüş olup, bu hususta desteklerini esirgemeyen tüm duyarlı ve doğayı koruyan kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlarımıza ve avcı camiasına teşekkür ediyoruz. Av sezonu dışında yasadışı av faaliyetinde bulunanların 4195 sayılı Kara Avcılığı Kanunu hükümlerince haklarında yasal işlem yapılacaktır.”(Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon