Ayak sağlığı için çoraplara dikkat!

Ayak sağlığı için  çoraplara dikkat!

Ayaklarımız, vücudumuzda en az hava alan ve en çok terleyen organımızdır. Özellikle sürekli kapalı ayakkabılar giyildiğinde ayakların ciddi bir terlemeye maruz kalması kaçınılmadır.
Kalitesiz ortamlarda kolayca gelişebilen başta mantar olmak üzere pek çok zararlı bakteriler ayakkabı ve çorapların niteliklerine bağlı olarak ortaya çıkabilir.
Aksaray’da 12 yıldır çorap sektöründe faaliyet gösteren İbrahim Söylemez, sağlıklı bir alışverişin her zaman yerinden yapılan olduğunu aktardı. Özellikle ayak sağlığı açısından ayakkabıya dikkat edildiği gibi çorap türlerine de dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Söylemez, yün ve pamuk karışımı olan çorapların alınması gerektiğini belirtti.
KALİTESİZ SENTETİKLER AYAKLARIN
KOKMASINA SEBEP OLUYOR
Söylemez, “Bakterilerin yaşam alanlarını teşkil eden kalitesiz sentetikler ayaklarınızın kokmasını sağlayan birincil faktördür. Normal koşullarda herkesin ayağı kokma eğilimindedir. Kimilerimiz sık çorap değiştirerek bakterilerin burada yuvalanmasını engellerken, kimilerimiz kalitesiz çorapları çok uzun süre değiştirmeyerek kaçınılmaz sonu hazırlıyoruz” şeklinde konuştu.
GÜNLÜK OLARAK ÇORAP DEĞİŞTİRMEK ÖNEMLİ
Kalitesiz sentetikler yani plastiklerin bakteriler için daha verimli bir ortamı oluşturduğunu vurgulayan Söylemez: “Bu nedenle satın aldığınız çorapların bu özelliğinden emin olmalısınız. Ayrıca, günlük olarak çorap değiştirmenin öneminin de bu noktada altı çizilmelidir. Kirli çoraplar, ayakkabılarınızın içerisinde kalıcı bakteri yuvalanmalarına neden olabileceğinden yeni alınmış olsalar dahi kısa zamanda birer bakteri yuvasına dönüşebilir ve mantar gibi tedavisi oldukça sıkıntılı süreçlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Uygun fiyatlı ve kaliteli çoraplardan olabildiğince fazla satın alarak, düzenli olarak değiştirebilir, koku ve enfeksiyon riskini sıfıra indirebilirsiniz” dedi.
PAMUK ORANI YÜKSEK ÇORAPLAR TERCİH EDİLMELİ
Kış dönemi olması sebebi ile işlerin oldukça iyi durumda olduğunu belirten Söylemez, ”Şu anda termal tarzı çoraplar ve içlekler hava soğuk olduğu için daha fazla tercih ediliyor. Çorap alırken vatandaşlarımız çorabın pamuk kalitesine dikkat etmeli. Eğer naylon çorap olursa ayakta ter ve mantar hastalıkları yapıyor. Pamuk oranı yüksek çoraplar tercih edilmeli. Birde son yıllarda bambu ağacının lifinden yapılan çoraplar ayakta ter ve koku yapmıyor. Mantar hastalığı olanlar için bire bir” diye konuştu. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı