‘Ayasofya’nın 86 yıllık esareti son buldu’

‘Ayasofya’nın 86 yıllık  esareti son buldu’

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Ayasofya’nın 86 yıl sonra yeniden ibadete açılması kararının ardından Aksaray’da vatandaşlara lokma dağıtımı gerçekleştirdi.
Ayasofya’nın yeniden cami olarak kullanılmasının yolunu açan Danıştay kararının ardından AK Parti İl Başkanlığının düzenlediği etkinlikte vatandaşlara lokma dağıtımı gerçekleştirdi. Düzenlenen etkinliğe protokol üyeleri ve STK üyeleri katıldı.
İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet Han’ın camiye çevirdiği Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırı olduğu iddiasıyla açılan davanın Danıştay 10. Hukuk Dairesi tarafından görüldüğünü anımsatan Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, verilen kararın yerinde bir karar olduğunu söyledi.
Türkiye’nin egemen, hür ve bağımsız bir ülke olduğunun altını çizen Altınsoy, ABD ile birçok Avrupa ülkesinden ‘Ayasofya’nın statüsü müze olarak kalmalı’ çıkışını da Türkiye’nin içişlerine müdahale olarak değerlendirdi.
AYASOFYA’NIN CAMİ STATÜSÜNÜ
 KORUDUĞU TESCİLLENMİŞ OLDU
Ayasofya’nın ibadete açılmasının tüm milletin ortak beklentisi olduğunu dile getiren Altınsoy, “Danıştay’ın, oy birliğiyle Ayasofya hakkında verilen ‘müzeye çevrilmesi’ kararının hukuka aykırı olduğunu belirtmesiyle Ayasofya’nın cami statüsünü koruduğu tescillenmiş oldu. Biz kimsenin ibadethanelerine karışmıyoruz, hiçbir kimsenin ve ülkenin de bizim ibadethanelerimize karışmaya hakkı yoktur. Zincirler kırıldı, milletimizin vicdanına ve sesine kulak verilerek bir karar ortaya çıktı. Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti ve İstanbul’un fethinin en önemli sembolü olan Ayasofya’nın, 86 yıllık esareti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşu sayesinde son buldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü liderliği ve iradesiyle Ayasofya’nın yeniden cami statüsüne alınmasını imzaladığı kararla dünyaya duyurması ise Fatih Sultan Mehmet Han’ın emanetine yürekten sahip çıktığının ve Türkiye’nin iç konularına kimsenin karışamayacağının ilanıdır. Bu kararın milletimize, ümmete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı