Baba oğlun ürettiği güveçlere Dubai’den yoğun talep

Baba oğlun ürettiği güveçlere  Dubai’den yoğun talep

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde Metin Nalbantoğlu, oğlu Murat ile birlikte küçük atölyelerinde ürettiği toprak güveç, testi ve çömlekleri Dubai ve Libya'ya gönderiyor. Atölyesini 12 yıl önce kurduğunu belirten Metin Nalbantoğlu, “Elde yaptığımız için siparişlere yetişemiyoruz. Günde ortalama 200-250 tane ürün yapıyoruz. O da iç piyasaya bile yetmiyor ama Dubai’den Libya’dan aşırı derecede talep var” dedi.
Güzelyurt ilçesinde oturan Metin Nalbantoğlu (52), oğlu Murat Nalbantoğlu'nun başka şehre göç etmemesi için 12 yıl önce Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan çömlekçilik kursuna katıldı. Ardından topraktan güveç, çömlek, testi ve tabak yapmak için küçük bir atölye kurdu. Küçük atölyesi sayesinde dünyaya açılan Nalbantoğlu,  şunları söyledi: “Şu anda güveç, tava, testi, peynir çömleği ve kahve cezvesi ile fincan takımı gibi topraktan kullanabilen her türlü ürünü yapıyoruz. Ürün topraktan yapıldığı içinde insan sağlığını olumsuz etki edecek bir etken yok.  Biz elde yaptığımız için siparişlere yetişemiyoruz. Günde ortalama 200 ila 250 tane ürün yapıyoruz. Oda iç piyasaya bile yetmiyor.  Dubai’den Libya’dan aşırı derecede talep var. Yine bu yıl Dubai ve Libya'dan aşırı talep var. Atölyemiz küçük olduğu için ürün yetiştirmekte zorlanıyoruz. Atölyemiz de aylık ortalama 2 bin 500 ile 3 bin kapasitemiz var. Bunun dışına çıkamıyoruz. Hem atölyemiz hem de fırınımız küçük. Daha büyük olsa Arap ülkelerine yetişiriz. Bizim gibi ilçede birçok kişinin bu işi yapması lazım.”
Gençlere çömlekçilik yapmalarını öneren Nalbantoğlu, “İnsanoğlu yaşadığı müddetçe bu iş ölmez. Gençler kesinlikle sağda solda iş aramasınlar. Ellerinin altında hazır iş gelsinler yetiştiririz. Yaptığımız ürünleri Mersin’e götürüyoruz oradan da Ortadoğu ülkelerine gidiyor. Biz bu işi baba oğul yapıyoruz. İşlerimizden de gayet memnunuz” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı