Bahar şenliklerini öğrenciler organize edecek

Bahar şenliklerini  öğrenciler organize edecek

Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) 10 gün sürmesi planlanan bahar şenliklerinin hazırlıkları başladı. Konserler, tiyatro oyunları, sportif gösteriler, geziler, bilimsel etkinlikler, konferanslar… 30 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan şenlikleri öğrenci toplulukları organize edecek.

PLANLAMA VE İCRA SÜREÇLERİNİ ÖĞRENCİLER YÖNETECEK

Rektör Şahin, öğrenci topluluklarının danışmanları ve temsilcileriyle bir araya geldi. Düzenlenecek şenliklere dair fikir alışverişinde bulunmak ve neler yapılabileceğini istişare etmek adına öğrenci topluluklarıyla buluştuklarını söyleyen Şahin, tüm işleri ortak akılla yürüttüklerini belirtti. Şenlikler konusunda işin merkezinde öğrencilerin olduğunu, bu nedenle organizasyonun merkezinde de öğrencilerin olması gerektiğini söyleyen Prof. Şahin, “Öğrenci toplulukları kendi beceri alanlarıyla ilgili etkinliklerini, bu etkinliklerin gününü, saatini, uygulama sürecindeki ihtiyaçlarını kendileri planlayacak. Örneğin; öğrencilerimiz şenlikler içerisinde sportif turnuvalar olması gerektiğini düşünüyorsa, bir topluluk eliyle bu turnuvayı kendileri organize edecek. Müzik, resim, tiyatro, sergi, konferanslar… Bütün etkinliklerin planlamasında da icrasında da öğrencilerimiz olacak. Biz sadece mekânsal destek sağlayacağız” dedi.

ORGANİZASYON YAPMAK ÖNEMLİ BİR TECRÜBE KAZANDIRIR

Öğrencilerin, etkinliklerin merkezinde olması gerektiğini söyleyen, onların planladığı ve yönettiği süreçleri çok daha kıymetli ve anlamlı bulduklarını dile getiren ASÜ Rektörü, organizasyon üretmenin öğrenme sürecinin bir parçası olduğunu belirtti. Üniversite yıllarının sadece derslerden ibaret olmadığına dikkat çeken Şahin, “Topluluk çatısı altında organizasyon yapmak, bu organizasyonun tüm süreçlerini yönetmek, taleplere karşılık vermek ve bir işin meydana gelmesi adına emek harcamak çok değerli bir öğrenme sürecidir. Bu tecrübe, öğrencilerimizin hayatına ileride büyük bir değer katar. Biz, bu öğrenme sürecini de en verimli biçimde harekete geçirmek adına bu yıl şenliklerin tamamını öğrencilerimizin planlamasını istedik. Düzenlediğimiz bu toplantıda da neler yapılabileceğini istişare ediyoruz. Hukuk ve ahlak sınırları içinde olmak şartıyla biz, etkinlik planlamalarının tamamında öğrencilerimizin yanındayız” dedi. 

KAYNAKLARI ETKİLİ KULLANARAK ÖĞRENCİLERİ DESTEKLİYORUZ

Kaynakları verimli kullanarak etkili işler üretmek istediklerini ve az da olsa devamlı olan değerlidir prensibiyle hareket ettiklerini söyleyen Rektör Prof. Şahin, “Biz, kaynaklarımızı tek seferde ve birkaç saatlik bir etkinliğe harcamanın doğru olmadığı kanaatindeyiz. İş başına geldiğimiz günden beri de aynı düsturla hareket ediyoruz. Tüm kaynakları birkaç saatlik popüler bir etkinliğe kullanmak yerine, yıl boyunca öğrenci topluluklarımızı destekliyor, onların düzenlediği etkinliklerin gerçekleşmesini sağlıyoruz” dedi. Kampüste fiziki eksiklerin kalmadığını, yeni dönemde enerjiyi kültür, sanat ve spor organizasyonları düzenlemeye, akademik derinleşmeye kanalize ettiklerini ileten ASÜ Rektörü, sevgi, saygı, nezaket, estetik, vefa gibi incelikli alanların gelişmesinin kültür-sanat-spor etkinlikleri ile mümkün olduğunu vurguladı ve öğrencilerin işin merkezinde yer almasının bu bakımdan da önemli olduğunu belirtti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz de toplantıda kısa bir konuşma yaptı. ASÜ’de 79 öğrenci topluluğu bulunduğunu ve bu topluluklara üye olan öğrencilerin sayısının yaklaşık 5 bin 500 olduğunu söyleyen Prof. Deligöz, organizasyonlar konusunda öğrencilerin yanında olduklarını belirtti.

Toplantı, yapılan açıklamaların ardından topluluk danışmanları ve temsilcilerinin yönelttiği soruların yanıtlanmasıyla tamamlandı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası