Baharın müjdecisi: Japon çiçeği

Baharın müjdecisi: Japon çiçeği

Baharın gelmesiyle birlikte ‘Japon kiraz ağacı’ olarak adlandırılan sakura ağaçları çiçek açtı. Eşsiz renkleri ve görselliği ile vatandaşların ilgisini çeken sakura çiçekleri, Aksaray İl Müftülüğü Cemaleddin Aksarayi Camii bahçesinde görsel bir şölen oluşturuyor. Botanikçiler, sakura ağaçlarının normal şartlarda Mart aylarında çiçek açtığını fakat bu sene hava şartlarından dolayı geç açtığını söylüyor.
‘ÇOK KISA BİR SÜRE
AĞAÇTA KALIYOR’
Sakuraların Japonya kökenli bir ağaç olduğunu belirten Botanikçi Mustafa Yıldız, “Sakura, Japonya’da baharın müjdecisidir. Japonlar sakuraları aşırı derecede severler. Sakuralar, baharın etkisini göstermesiyle birlikte çiçeklerini açar. Bu ağaçlar mevsimsel şartlardan dolayı erken ya da geç çiçek açabiliyorlar. Bu yıl havaların biraz soğuk geçmesinden dolayı yeni açtılar, normalde mart ayının başında açıyorlar. Çiçekler açtıkları günden itibaren yaklaşık 7-8 gün ağaçta kalıyor. Bu yıl havaların sert rüzgarlı geçmesi ile birlikte bu süre daha da kısa olacaktır” dedi.
‘HAYATIN GELİP GEÇİCİ
 OLDUĞUNU İFADE EDER’
Ağaç hakkında bilgiler veren Yıldız, sözlerine şu şekilde devam etti; “ Bakımı oldukça zor bir ağaçtır ve meyve vermeyen bir ağaçtır. 200’den fazla çeşide sahiptir. En popüler çeşidi ‘Somei Yoshino’dur. Sakuraların dalda kaldığı zamanın çok kısa olması, Japonların kültüründe hayatın gelip geçici olduğunu ifade eder. Çiçeklerin açma zamanı ise iklimle paralel olarak güneyden kuzeye doğru ilerler.”
VATANDAŞLARIN
 İLGİSİNİ ÇEKİYOR
Sakuraların beyazdan pembeye çalan renkleri ile harika bir görsellik oluşturduğunu ve vatandaşların bu duruma kayıtsız kalmadığını aktaran Yıldız, “ Ağaçları görenler etrafında fotoğraflar çekiniyor. Fotoğraflarda renklerden dolayı çok güzel bir kompozisyon oluşuyor” diye konuştu. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı