Başarı gösteren akademisyenler belgelerini aldı

Başarı gösteren akademisyenler belgelerini aldı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, kurumsallaşma çalışmalarının hızlı biçimde tamamlanabilecek faaliyetler olmadığını, bu çalışmaların ciddi bir birikim, emek ve zaman istediğini söyledi.

2021 yılında “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alan akademisyenler ile 2020 yılı akademik performans değerlendirmesinde dereceye giren akademisyenlere, düzenlenen törenle belgeleri takdim edildi. Senato Toplantısı öncesindeki törende konuşan Rektör Yusuf Şahin, kurumsallaşma çalışmalarına dikkat çekti. ASÜ’nün 2006 yılında kurulduğunu ve pek çok alanda kıymetli bir yükseliş yakaladığını dile getiren Prof. Şahin, “Kurumsallaşma sürecinin tamamlanması hızlı bir şekilde olmuyor. Bu faaliyetlerin ardında ciddi bir birikim, emek ve zaman var. ASÜ, genç yaşına rağmen pek çok alanda olduğu gibi kurumsallaşma alanında da önemli başarılara sahip. Kampüsümüzde fiziki yapılaşmaya dair çalışmalar çok büyük oranda tamamlandı. Artık akademik çalışmalar, kültürel ve sanatsal faaliyetler ile insani hasletlerin gelişmesine katkı sağlayacak işlere daha fazla enerji harcayacağımız bir ortalamadayız. Bunu el birliği ile artırmaya çalışıyoruz” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz de 2021 yılında yürütülen Ar-Ge çalışmalarını özetleyen kısa bir sunum yaptı. 2020 yılında ASÜ’nün, Web of Science SCI kapsamında 255 yayını olduğunu, 2021 yılında yayın sayısının yaklaşık yüzde 25 artarak 314’e eriştiğini kaydeden Prof. Deligöz, “Atıflar konusunda da yüzde 20’lik bir artış oldu ve 2020 yılında 5 bin olan atıf sayısı, 2021 yılında 6 bin bandına geldi. Üniversitemizin h-indeks değeri ise toplam 61’e yükseldi. Bu rakamlar hem şu an için hem de geleceği görmek için çok önemli” dedi. Deligöz, konuşmasının devamında destekler, akademik performans sıralamaları, TÜBİTAK projeleri, patent çalışmaları, TEKNOKENT, doktora öğrenimi, laboratuvar işlem hacmi ve akademik dergiler hususunda da bilgiler aktardı.

Yapılan konuşmaların ardından ilk olarak, ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi’nin hazırladığı “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alan Prof. Dr. Mustafa Işık, Prof. Dr. Mustafa Karataş, Prof. Dr. Murat Kaya, Doç. Dr. Talat Baran ve Doç. Dr. Tolga Taner’e belgeleri takdim edildi. Hemen ardından ise 2020 yılı akademik performans değerlendirmesinde dereceye giren akademisyenler, Doç. Dr. Lalehan Akyüz, Doç. Dr. Burak Evren İnanan, Doç. Dr. Gamze Somuncuoğlu Özot, Doç. Dr. Mehterhan Furkani, Doç. Dr. Tolga Taner, Doç. Dr. Selahattin Satılmış, Dr. Öğr. Üyesi İsmail Bilican ve Dr. Öğr. Üyesi Şenol Orakçı belgelerini aldı.

Düzenlenen takdim törenlerinin ardından ASÜ Senatosu, gündem maddelerini görüştü. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası