‘Bayramlar, kimliği inşa eden değerleri yeniden canlandırıyor’

‘Bayramlar, kimliği inşa eden  değerleri yeniden canlandırıyor’


 
Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Kurban Bayramı’nın dini bir vecibe olmasının yanı sıra, kardeşlik bağlarını ve toplumsal duyarlılığı güçlendiren özel bir zaman dilimi olduğunu söyledi.


Yoksulu gözetmek, darda olana el uzatmak, gönül almak, küskünlükleri sonlandırmak, kulluk bilincini geliştirmek… Kurban Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Şahin, bu ve benzeri insani değerlerin hayatın her alanında bireylerin kimliğini inşa ettiğini söyledi. Bayramların, kişileri ortak duyguda birleştiren, günlük telaş içerisinde geri planda bırakılabilen hasletlerin anımsanmasına vesile olan ilahi ikramlar olduğunu kaydeden ASÜ Rektörü, “Toplumumuzun en belirgin özelliği kadirşinaslığı, yardımseverliği ve kardeşlik hukukuna gösterdiği itinadır. Tüm bunlar bizim toplumumuz için dini birer gereklilik olmanın ötesinde, kadim kültürümüzün de zihinlerimizi şekillendirdiği manevi miraslardır. Bayramlar, bu büyük mirasın gönül coğrafyalarımızda neşvünema bulmasına vesiledir” dedi. Bayramların içinin, ilahi buyruklar ekseninde doldurularak yaşanmasının önemine de dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Yardımlaşma, kardeşinin derdiyle dertlenme, sorunları birlikte çözme gibi, toplumsal yaşantıyı doğrudan etkileyen değerlerin ön plana çıktığı, yoksulların ve yetimlerin gözetildiği bayramlar hem bireysel, hem de toplumsal ufkumuzu aydınlatır. Mübarek Kurban Bayramının, geleceğimizin bugünden daha aydınlık olmasına vesile olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Şahin, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “ASÜ’de birlikte çalıştığımız tüm arkadaşlarımız ve aileleri başta olmak üzere; Aksaray’ımızın, ülkemizin ve tüm İslam âleminin bayramını tebrik ediyor, şehit ve gazilerimizi şükranla anıyor, yüce Allah’tan yeni bayramlara sağlık ve huzur içinde kavuşmayı diliyoruz.” 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı