‘Bereketli olsun’

‘Bereketli olsun’

AKSARAY’DA TARIM ARAZİLERİNDE HASAT SEZONU BAŞLADI

Aksaray’da hububat ekili 1 milyon 683 bin dekarlık alanda hasat dönemi başladı. Bereketli bir hasat dönemi beklediklerini ifade eden Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav , “Hasat dönemimiz 10 Haziran itibari ile başladı. Bu sezon ilimiz genelinde 1 milyon 683 bin dekarlık alanda hububat ekimi yapıldı. Bunun yaklaşık 700 bin dekarı buğday 900 bin dekarı arpa ve geri kalanı ise çavdar ve diğer hububat ürünleri. Tarımsal hububat ürünleri üretiminde Türkiye’de ilk on içindeyiz. Tarımsal üretim ve hayvan sayımıza göre, hububat ürünlerimize Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım garantisi verdi.” dedi.
ARAZİLERİ SÜREKLİ OLARAK KONTROL ETTİK
Rekoltenin çok iyi durumda olduğunu ve şuan için hasatların sorunsuz devam ettiğini ifade eden Saklav, 2019’un bereketli bir yıl olduğunu aktardı. Saklav, “Bu yıl yağışların çok iyi gitmesi ile birlikte çiftçilerimizin de tarlalarına çok iyi bakması ve müdürlüğümüz ile STK yöneticilerinin de arazilerde sürekli kontrol yapması verimliliğin en önemli kaynağı oldu. Özellikle arpada kıraç arazide 400 kilo verim alma durumu var. Geçen yıl bu oran kıraçta en fazla 300 kilo civarında idi.” dedi.
11 EKİP İLE BİÇERDÖVER KONTROLLERİMİZ BAŞLADI
Hasat zamanının başlaması ile birlikte biçerdöver kontrolü için 11 farklı ekip oluşturduklarını belirten Saklav, “39 araçla biçerdöver kontrolü yapıyoruz. Burada özellikle ‘dene’ kaybına bakıyoruz. Yüzde üçten fazla dane kaybının olmaması lazım. Çiftçilerimize de bunu gerek sosyal medyadan gerekse gazeteler aracılığı ile duyuruyoruz. Dene kaybı olduğunda bize bildirmelerini istiyoruz. Biz hemen araziye giderek olayı tespit edip biçercileri uyarıyoruz. Tablalarına bakıyoruz ve biçerdöver ruhsatı olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bizim ekiplerimiz ile Ziraat Odası’nın bu manada kapsamlı kontrolleri devam ediyor.”diye konuştu.
ANIZ YANGINIYLA İLGİLİ TÜM KÖY MUHTARLARINI BİLGİLENDİRDİK
Anız ve tarla yangınları hakkında da bilgiler veren Saklav, “Ekili arazilerin yanından geçitlerde özellikle sigara izmariti ve veya farklı yanıcı maddelerin dışarıya atılmamasını üstüne basa basa söylüyoruz.  Çiftçilerimizin bir senelik emeği heba olmasın. Bu emeğe sahip çıkalım. Biz özelikle bütün vatandaşlarımızdan bu manada önlem almalarını rica ediyoruz. Bunun yanı sıra anız yakımlarına yönelik de gerekli uyarıları yapıyoruz. Bunun cezası da var. Bu tür bir durumda o kişi yakalandığı zaman jandarma ekipleri ve biz ciddi manada ceza kesiyoruz. O yılki mahsul gittiği gibi tarladaki bütün yararlı şeyler ve canlılarda yanıp kül oluyor. Bununla alakalı tüm köy muhtarlarımıza duyurular yaptık.”dedi.
ÇİFTÇİLERİMİZİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ
Bazı noktalarda dolu kaynaklı zararların da meydana geldiğini ifade eden ve bu durumda da çiftçilerin mağduriyetlerinin giderileceğini aktaran Saklav; “Bilindiği gibi 10 Haziran tarihinde bir dolu felaketi yaşadık. Biz ekiplerimizle ve Ziraat Odası yöneticileri ile birlikte bütün köyleri tek tek ziyaret edip ön tespitler yaptık. Yaklaşık 100 bin dekara yakın bir yerde hububat ile yonca ve şeker pancarında yüzde otuz gibi bir hasar söz konusu. Hasat tespit çalışmalarımızı yaptık. Bunu tutanağa bağladık. Bakanlığımıza bildirdik. İnşallah bu çiftçilerimizi bakanlığımız ve devlet olarak mağdur etmeyeceğiz. Elimizden geleni yapacağız. Bu manada çalışmalarımız devam ediyor. Allah’ım bir daha böyle bir afat vermesin.”diye konuştu. Foto: Erkan ALTUNTAŞ - Haber: Dilara ARSLANGEDİKLİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı