‘Beyin göçünün engellenmesi şarttır’

‘Beyin göçünün engellenmesi şarttır’

EREL’DEN BEYİN GÖÇÜNÜ ARAŞTIRMAK İÇİN ÖNERGE

Aksaray Milletvekili Ayhan Erel tarafından TBMM Genel Kuruluna “Beyin Göçünün Önlenmesi” konusunda bir araştırma önergesi sunuldu.
Konuyla ilgili Genel Kurulda konuşan Milletvekili Erel “Ülkemizde ciddi beyin göçü 1960’lı yıllarda başlamış olup son 30 yılda üçe katlanmıştır. Sürekli artan ve artamaya da devam eden beyin göçünün nedenlerine baktığımızda; düşük ücret, vergilerin yüksek olması, ekonomik istikrarın olmaması, geleceğe endişeli bakılması, siyasetin iş hayatına girmesi, AR-GE uygulamasına önem verilmemesi, bilim ve teknolojinin değerli olmaması, fikirlerin ve buluşların destek görmemesi, adaletsizlik ve üniversite mezunu işsizlerin sayısındaki artış olarak görmekteyiz. Yapılan bir diğer araştırmada ortalama bir göçmen, bir ülkenin yurtdışına giden 30 bin dolarına mal olurken bu miktar yüksek kaliteli çalışanlarda 160 bin doları aşıyor.  Bu da Türkiye’nin 230 milyar dolarlık yurt dışına giden doğrudan yatırımı anlamına geliyor.  Beyin göçünün sonucu olarak ileride ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda gerileyeceği ve ciddi anlamda krizler yaşayacağı ortadadır” dedi.
“TERK EDİLEN ÜLKE
 GERİLER VE FAKİRLEŞİR”
Beyin göçü sonucunda ülkenin eğitim düzeyinin düştüğünü aktaran Erel, “Ülkenin önde gelen araştırmacıları gittikleri gelişmiş ülkelerde hem kendilerini hem de ülkeyi geliştirip birçok yönden zenginleşirken, terk ettiği ülke ise daha da gerilemekte ve fakirleşmektedir. Gelişmiş ülkelerde işsizlik oranı ve vergi az olduğu gibi yüksek maaşlı çalıştıklarından dolayı uzman eğitmenler oraya kaçarak gitmektedirler” diye konuştu.
“GENÇLER ARTIK
UMUDUNU KESTİ”
Gençlerin çoğunluğunun farklı ülkelerde eğitim görmek ve orada yaşamak istediklerini söyleyen Erel,Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre; gençlerin artık Türkiye’den umudunu kestiği, düşlerine, hayallerine, umutlarına farklı ülkelerde kavuşmak istediği ortaya çıkmıştır. Araştırmada gençlerimize soruyorlar, ‘Bu ülkeyi yönetiyor olsanız öncelikle çözeceğiniz sorun ne olurdu?’ Gençlerin 47’si gibi büyük bir oran işsizlik/istihdam sorunu cevabını verirken, yüzde 9 hayat pahalılığı yüzde 8’i ise adalet cevabını veriyor. ‘Eğitim veya iş amaçlı bir başka ülkede geçici süreli yaşama fırsatı tanınsa yurt dışına gitmek ister misiniz?’ sorusuna, gençlerin yüzde 76’sı ‘evet kesinlikle giderim’ cevabını verirken, yüzde 14’ü ise ‘Evet ama ülkemde aynı şartları bulursam gitmem’ cevabını veriyor. Kalıcı olarak bir başka ülkenin vatandaşlığı verildiğinde ‘Evet terk eder giderim’ diyenlerin oranı yüzde 64 olurken, sadece yüzde 14’ü ‘Ülkemde kalırım’ cevabını veriyor. Neden başka bir ülkede yaşarsınız” sorusuna ise gençlerin yüzde 59’u ‘Daha iyi bir gelecek’ için cevabını verirken, yüzde 15’i “Daha huzurlu hayat” için, yüzde 6’sı ‘adalet/eşitlik’ için cevabını veriyor. Gençlerimiz karamsardır, gençlerimiz ümitsizdir. Gençliği olmayan bir milletin geleceğinin olmayacağı da hepimiz tarafından bilinmelidir, bilinmektedir. Muasır medeniyet seviyesine ulaşmanın en önemli şartı olan beyin göçünün engellenmesi şarttır” ifadelerini kullandı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı