‘Bilimsel üretim, insanlığa faydaya dönüşmeli’

‘Bilimsel üretim, insanlığa faydaya dönüşmeli’

ORTAK İŞ YAPMA KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR 

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, InnoPark tecrübesinin, üniversitelerin hayatla ve reel sektörle bağlantı kuran önemli işbirliği çalışmalarından birisi olduğunu söyledi.
 “Teknolojik Girişimcilik ve TÜBİTAK BİGG – 1512 Çağrısı” isimli online seminerde konuşan Rektör Şahin, birlikte iş üretme anlayışının geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. InnoPark’ın bu bağlamda çok önemli bir noktada durduğuna dikkat çeken Şahin, “Akademisyenler kendi dünyalarında makaleler, kitaplar yazar, çeviriler yapar… Ama en nihayetinde bu bilimsel üretimin şehre, bölgeye, ülkeye ve kısaca insanlığa bir faydaya dönüşmesi gerekir. Bu da girişimcilikle ve birlikte iş üretme kültürüyle doğrudan ilgilidir. Üniversite olarak InnoPark’la kurduğumuz ortaklığın böyle güzel bir yanı var” dedi. İki kesimin -girişimciler ve siyasetçiler- önemsenmesi gerektiği kanaatini paylaşan ASÜ Rektörü, her ikisinin de dışarıdan bakıldığında kolay gibi göründüğünü ancak hakikatin farklı olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu: “İkisinin de işi çok zordur. Girişimci, emek, sermaye, kâr dengesini bir arada düşünen ve yönetmek zorunda olan bir noktadadır. Siyasetçi de hitap ettiği kitlenin beklentilerini karşılamak, bir denge kurmak ve onları ikna etmek durumundadır. Her ikisi de bir cesaret işidir ve sanıldığı kadar kolay değildir” dedi. Şahin, girişimcilikle ilgili düzenlenen her çalışmayı çok değerli bulduklarını ve imkânlar ölçüsünde bu çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “Biz, ‘bir, sıfırdan büyüktür’ prensibiyle hareket ediyoruz. Bu ve benzeri toplantıların en az bir girişimcinin çıkmasına vesile olmasını diliyoruz” dedi.
 İNOVASYON, BİR EKOSİSTEM
 İÇERİSİNDE YAPILABİLİR
InnoPark Konya TGB Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı da seminerin açılışında kısa bir konuşma yaptı. Teknik bilimlerin mutlaka sosyal bilimlerle tamamlanması gerektiğine inandığını kaydeden Botsalı, “Kurulan girişimlerin bir kısmı kısa zaman içinde yok oluyor. Bunun sebebi piyasanın bu girişimleri kabul etmemesi, üretilen ürün veya teknolojiyi kitlelerin makul bir ürün olarak görmemesidir. Üretici kendi fikrine hayrandır ama toplum bu ürünle ilgili ne düşünmektedir? İşte sosyal bilimler, bu meselelere daha farklı bir gözle bakabilmeyi sağlamaktadır” dedi. Girişimciliği geniş kitlelere anlatmaya çalıştıklarına dikkat çeken Prof. Botsalı, teknolojik iş fikirlerini toplumun kabul edebileceği, pazar doğrulaması yapılmış, satılabilen, iyi planlanmış, kısa zaman içinde yok olmayacak ve hızlı biçimde büyüyüp küresel bir markaya erişebilecek girişimler haline dönüştürmeye çalıştıklarını vurguladı. Bunun sağlanabilmesi için ortak iş üretme kültürünün muhakkak gelişmesi gerekliliğine de temas eden Botsalı, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de ortak iş yapma kültürü zayıf bir görünümde. Bunu geliştirmemiz gerekiyor. Çünkü bilginin katma değeri olan ürüne dönüşmesi işi tek başına yapılabilecek bir iş değildir. İnovasyon ancak bir ekosistem içerisinde yapılabilir.”
ASÜ Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle düzenlenen online seminere akademisyenler, lisans ve lisansüstü eğitim alan öğrenciler katıldı. InnoPark Konya TGB Girişimcilik Merkezi Uzmanı Burakcan Karaman moderatörlüğündeki seminerde, üniversitenin ve InnoPark Konya TGB’nin girişimcilere sunduğu hizmetler anlatıldı; 2020 TÜBİTAK BiGG - 1512 Çağrısı ele alındı.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı