Bin bir çeşit desenleri ile sanat eseri: yorganlar

Bin bir çeşit desenleri  ile sanat eseri: yorganlar

Aksaray’ın son yorgancılarından olan Mehmet Kurt, 40 yıldır icra ettiği mesleği ile zamana direniyor. Aksaray’da özellikle soğuk havalarda vatandaşların yorganlara rağbet gösterdiğini belirten Kurt, "Bizim mesleğimizde çırak artık yetişmiyor. Kalfa olarak da kimse kalmadı. Birçoğu mesleği bıraktılar. Gelecekte yorgancılık mesleğini iyi görmüyorum" dedi.
Aksaray’daki yorgancıların son temsilcilerinden olan Mehmet Kurt, 1980 yılında başladığı mesleği ile zamana karşı direniyor. Birbirinden farklı renkleri, bin bir çeşit desenleri ile sanat eserine dönüşen yorganlara, vatandaşlar artık eskisi kadar rağbet göstermiyor. Yorgan ustası Kurt, yorgancılık mesleğinde artık çırak yetişmediğini ve mesleğin geleceğinin iyi olmadığını belirtiyor. Vatandaşların, soğuk kış günlerinde yün yorganları tercih etmesiyle el yapımı yorganlara azda olsa rağbet görüyor.
‘MESLEĞİ BABAMDAN ÖĞRENDİM’
Yorgancılık mesleğinin son ustalarından olan Mehmet Kurt, "1980 senesinde bu mesleğe babamın yanında çırak olarak başladım. Çıraklığımdan sonra kalfa dönemine geçtik. Kalfa döneminden sonra da bir arkadaşın yanında çalıştım. Bu dükkânı ise 1990 yılında açtım o zamandan beri buralarda esnaflık yapıyorum. Kış ayında daha önceki zamanlara göre hafif bir kıpırdama oldu gözle görülür bir şekilde çoğaldı” dedi.
‘GELECEKTE YORGANCILIK
MESLEĞİNİ İYİ GÖRMÜYORUM’
Kurt, ”Çırak olayı bizim mesleğimizde olmuyor. Bizim mesleğimizde çırak artık yetişmiyor. Yetişmediği için de biraz sıkıntısını çekiyoruz. Kalfa olarak da kimse kalmadı. Birçoğu mesleği bıraktılar. Gelecekte yorgancılık mesleğini iyi görmüyorum. Bizler de yaşlanıyoruz. Bizler yaşlandıktan sonra gençlerimiz bu işi yapmıyor. Bu iş artık para götürmüyor. Bizim mesleğimiz bir hobi olarak devam ediyor. Hobi olaraktan kastımız mesleğin son temsilcileriyiz. Bu işin sonu geliyor bizim ömrümüz bittiğinde bu işte bitecek. Bir dükkâna bir usta kafi geliyor durumu usta idare edebiliyor. Sanatımızda biraz sıkıntılar yaşıyoruz. Eskiden zaman daha iyiydi paranın bir değeri vardı maalesef paranın değeri kalmadı. Fiyatlarımız müşterilerimize pahalı geliyor" şeklinde konuştu.
HAZIR İŞLERDEN KAÇSINLAR
Evlenecek gençlere yorgan seçimi konusunda seslenen usta Mehmet Kurt, "Evlenecek olanlara sesleniyorum, hazır işlerden kaçsınlar. Silikonlu yorganlar kullanmasınlar. Kanserojen başka bir şey değil. Sağlıklı, doğal, organik değiller. En güzel yorgan organik olan yündür, pamuktur bunlar sağlıklı olan yorganlardır. Sentetik olan ürünler sağlıklı değil" diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı