Bir gelenek daha rafa kalkıyor

Bir gelenek daha rafa kalkıyor

Bayramlık ritüeli, tüketime yönelik yaşam tarzının insanlar üzerindeki hâkimiyetiyle birlikte tarih olmaya başladı. Yıllardır giyim sektöründe hizmet veren Köse ailesi gidişatın bir geleneği daha rafa kaldıracağı düşüncesinde...

Hocalar giyim olarak 1960 yılından bu yana hizmet sektöründe esnaflık yapan Mustafa Köse, Ramazan Bayramı dolayısıyla yapılan çoğu bayramlık alışverişinin zaman içerisinde azaldığını hatta gittikçe yok olacağını belirtti. 
Normal şartlarda Ramazan'ın son 10 gününde yaşanması gereken yoğunluğun pek yaşanmadığını ifade eden Köse, yaşam tarzının değişmeye başlamasıyla birlikte insanların bir gelenek olarak sürdürdüğü alışkanlıklarının da değiştiğini söyledi. Farklılaşan yaşam biçimlerinin sebeplerine değinen Mustafa Köse şöyle konuştu: “Ramazanın son 10 günü yoğunluğumuz başlar. Fakat bu yıl böyle bir yoğunluğu maalesef göremiyoruz. Tüketim alışkanlıkları artık, insanların bir yaşam tarzı haline geldi. Büyük mağazaların çoğalması, her şehirde şube açmaları bizim gibi tek şube çalışan esnafların işlerini sekteye uğrattı. Ürün yelpazelerinin geniş olmasından kaynaklı müşterilerimiz bu büyük mağazaları daha çok tercih etmeye başladı. Bizler bayram için her zaman elimizde bulundurduğumuz çeşitlerin üzerine birkaç seçenek daha ekliyoruz. Fakat bu seçenekler sürekli olarak insan hayatının merkezinde zaten var. Öte yandan alışveriş seçeneklerinin sürekli çoğalması alışveriş yapma imkânını da artırıyor. İş yerleri ve mağazalar önceden yalnızca kasabalarda ve şehir merkezlerinde olurdu. Şimdi köyde bile alışveriş yapabileceğimiz birçok alternatif mevcut. Olmasa bile seyyar araçlar her köye gidiyor. İşte bu sebeplerden dolayı bayrama özel alışveriş yapan da pek kalmadı."
ŞİMDİ HERKES ŞIKIR ŞIKIR
Bayramlık geleneğinin henüz tam olarak kaybolmadığını fakat süreç içerisinde yavaş yavaş yok olacağını dile getiren esnaf Köse, "Şimdilerde kafamıza estikçe alışveriş yapıyoruz. Yılın her gününde insanlar şıkır şıkır. Sosyal hayatın seviyesi yükseldi. Yılın her gününde alışveriş yapan insanlar ve yalnızca bayramda seyranda alışveriş yapan insanlar bir araya geldi. Yoksa bu yoğunluk bayramlık kıyafet alma telaşı içinde olan insanların yoğunluğu değil. Zaten eskisi kadar bayramlık alışverişi yapan olmuyor. Eski zamanlarda bir 'Bayramlık' kültürü vardı. Biz önceleri ayda yılda bir kıyafet alırdık. Aldığımız kıyafeti giymeye kıyamazdık. Kirlenecek diye korkardık. Yeni ayakkabı alınca, ayakkabıyla birlikte uyurduk. Şimdi öyle değil" dedi. Foto-Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası