‘Bölgenin en duyarlı iliyiz’

‘Bölgenin en  duyarlı iliyiz’

Türkiye genelinde pandemi sürecinde kan bağışı azalırken, 3 ayda bir Kayseri’den Aksaray’a gelen Kızılay ekipleri haftanın yedi günü 15 Temmuz Milli İdare meydanında kan almaya başladı.
Kızılay Kayseri kan bağış uzmanı Coşkun Akyüz kan bağışı ile ilgili Egemen Gazetesine bilgiler verdi. Akyüz, “Aksaray’da 2 aydır yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Normal zamanda her üç ayda bir Aksaray’a kan almaya geliyorduk. Pandemiden dolayı kan sayılarımızda düşüş oldu. Bizde Kayseri’den haftanın yedi günü Aksaray’a gelerek burada çadırımızda kan bağışı alıyoruz. Ortalama günlük 60 ile 70 arası kan bağışı topluyoruz. Pandemi öncesi bu rakam 100 ile 150 arası idi. Hali ile bu dönemde kan verme sayısı düştü” dedi.
‘İYİLEŞEN HASTALARIN PLAZMA VERME
ORANI OLDUKÇA İYİ DURUMDA’
Plazma bağışlarının da devam ettiğini belirten Akyüz, “Plazma bağışlarımızı Kayseri’de kan bağış merkezinde alıyoruz. Plazma vermek isteyen vatandaşlarımız buraya müracaat edip randevularını oluşturabiliyorlar. Randevu sistemi ile çalışıyoruz. Plazma verme işi 1 saat sürüyor. Şu anda Aksaray’dan iyileşen hastalarımızdan oldukça iyi bir başvuru var. Buda bizi oldukça memnun ediyor” diye konuştu.
‘DÜZENLİ KAN VERENLER SAĞLIK
 SORUNLARINDAN KURTULUYOR’
Kan vermenin faydalarından bahseden Akyüz ,“Kan veren bir kişinin baş ve ense ağrısı, ayaklarda yanma olayı gibi sıkıntıları varsa ortadan kalkıyor. Düzenli kan bağışlarımızın birçok şikâyetlerinin ortadan kalktığını görüyoruz. Aksaray halkımız bu konuda oldukça duyarlı. Bölgemiz içinde en çok bağışçımız Aksaray’da yer alıyor. Aldığımız her kanın Hepatit B, Hepatit C ile AİDS veya frengi olup olmadığına ve kan grubuna bakıyoruz. Kan bağışında bu testler laboratuarlarımızda yapılıyor. Kişide herhangi bir sıkıntı çıkarsa şahsi olarak, merkezimize davet edilerek doktorumuz tarafından bilgilendirilme yapıyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘KAN VERENLERE
PLAKET VERİYORUZ’
Her erkek bağışçının 3 ayda bir kan verebildiğini belirten Akyüz, “Kadın bağışçılarımız ise 4 ayda bir kan verebiliyor. Bizler Türk Kızılay’ı olarak insanları onure etmek adına burada kan merkezimiz olmadığından dolayı bir tören yapılamıyor. 10’uncu bağışta bronz madalya,25 bağışta gümüş,35 ise altın ve 45 ise plaket takdim ediyoruz. Kazanan hak eden kişileri bir sonraki yılın dünya 14 Haziran kan bağış gününde madalyalarını veriyoruz” dedi.  Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı