Borcu olan vatandaşlara yapılandırma imkanı

Borcu olan vatandaşlara yapılandırma imkanı

3 Haziran 2021 tarihinde kabul edilen ve 9 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) borcu olan vatandaşlara borçlarını yapılandırma imkânı tanındı.
Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Aksaray Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bilal Akgün, yapılandırmadan faydalanacak olan vatandaşların hangi borçların yapılandırma kapsamında olacağı, vatandaşların yapılandırma ile tabi olacakları avantajları, başvuru ve ödeme tarihleri üzerine açıklamalarda bulundu. Akgün, ilgili kanun hükümleri uyarınca kurumun alacağı olan ve 2021 yılı Nisan tarihi ile öncesi dönemi kapsayan konuları maddeler halinde şu şekilde sıraladı; “
-Sigorta primleri,
-Genel sağlık sigortası primleri,
-İşsizlik sigortası primleri,
-İş kazası, meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları,
-6183/48. maddesi kapsamında taksitlendirilen alacaklar,
-Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,
-BAĞ-KUR (4/b) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar,
-İsteğe Bağlı ve Topluluk sigortası primleri,
-30.4.2021 tarihinden önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin olup son başvuru tarihine kadar tebliğ edildiği halde bu tarihe kadar ödenmemiş olan idari para cezaları,
-Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenen alacakların; Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla henüz ödenmemiş olan ferileri,
-5510/ Ek 5, Ek 6. maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler,
-Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takibi ve tahsili yapılan damga vergisi, eğitime katkı payı ve özel işlem vergisi,
Akgün, kalemlerinin yapılandırma kapsamında bulunduğunun ve vatandaşların bu borçlar nezdinde yapılandırma fırsatlarından faydalanabileceklerinin de üzerinde durdu.
BORÇ SİLDİRME İMKÂNLARI
VE ÖDEME KOLAYLIKLARI
Akgün; 7326 sayılı kanun kapsamında borçlarını yapılandıracak olan vatandaşların hem ödemeleri gereken tutar üzerinden yapılacak olan silme fırsatlarından hem de istemeleri durumunda taksitle ödeme imkânlarından faydalanabileceklerini vurguladı. Bu bağlamda yapılandırmaya başvuruda bulunarak ödemede bulunacak olan vatandaşların borçları için hesaplanacak olan gecikme zammı ve gecikme cezalarının ile kanuni faizin yerine Yİ-ÜFE oranı üzerinden daha uygun koşullarda hesaplama yapılacağını dile getiren Akgün, yapılandırma fırsatından faydalanarak ödemelerini peşin yapacak olan vatandaşlar için hesaplanacak olan Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’lık kısmının, iki taksit halinde ödeme yapacak olan vatandaşlar için hesaplanacak olan Yİ-ÜFE tutarının ise yüzde 50’lik kısmının silineceğini hatırlattı.
Taksitlendirme yapacak olan vatandaşların ise 6, 9, 12 ve 18 olmak üzere dört farklı taksit seçeneği bulunduğunu ve bu taksit sayılarına karşılık gelen ve taksitlendirmeye esas olarak uygulanacak olan katsayıların ise sırasıyla 1.09, 1.135, 1.18, 1.27 olarak belirlendiğini belirten Akgün, vatandaşların bu fırsattan imkânları ölçüsünde faydalanmalarını tavsiye etti.
KREDİ KARTI İLE ÖDEME İMKÂNI
AKGÜN vatandaşların 7326 sayılı kanun kapsamında yapılacak yapılandırma başvuruları sonucunda belirlenecek olan peşin ödeme, iki taksitle ödeme ya da diğer taksit seçenekleri kapsamında ödeme tutarlarını ödemek için illa bankalara bizzat gitmek zorunda olmadıklarını, dilerlerse kredi kartı ile ödeme imkânına sahip olacaklarını önemle hatırlattı.
İDARİ PARA CEZALARINDA 
YÜZDE 50’LİK AVANTAJ
Aksaray Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bilal Akgün, idari para cezaları hakkında ise “Kurumumuz tarafından 30 Nisan 2021 tarihi öncesinde işlenen fiillere istinaden uygulanmış, yapılandırma başvuru son gününe kadar tebliğ edilmiş ve ödenmemiş olan idari para cezalarının, başvuru yapılması durumunda yüzde 50’lik kısmı için gecikme zammı ve gecikme cezası uygulanmayacak, bunun yerine hesaplamalar yine daha avantajlı olan Yİ-ÜFE üzerinden yapılacaktır” dedi.
Akgün, SGK’ya çeşitli nedenlerle idari para cezası borcu bulunan vatandaşların da faydalanabilecekleri fırsatları değerlendirdi.
YAPILANDIRMA YAPAN İŞVEREN
BORCU YOKTUR YAZISI ALABİLECEK
Akgün, özellikle ihaleli iş ve inşaat işi gibi işler yürüten işverenlere de seslendi. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları borcu yoktur yazısına ihtiyaç duyan bu vatandaşların 7326 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaya başvuruda bulunmaları ve peşin ödemelerini ya da ilk taksit ödemelerini tam ve zamanında yapmaları durumunda “borcu yoktur” yazısı alarak ihalelere katılabileceklerini, hak ediş ödemelerini alabileceklerini, devlet teşvik ve desteklerinden faydalanabileceklerini hatırlattı.
BORÇLAR İÇİN YAPILANDIRMA NASIL YAPILACAK?
5510 sayılı kanun kapsamında Genel Sağlık Sigortalısı olan ve daha önce hiç gelir testi yaptırmayan vatandaşların 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırmaları halinde gelir testi sonuçlarına göre durumlarında gerekli güncellemelerin GSS’li olarak ilk tescil edildikleri tarih için yapılacağını hatırlatan Akgün, gelir testi kapsamında hane içindeki gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden daha az olduğu anlaşılanlarınsa genel sağlık sigortası primlerinin devlet tarafından karşılanacağını, daha evvel tahakkuk eden prim borçlarının da bu kapsamda silineceğini vatandaşlara hatırlatarak herkesi gelir testi yaptırmaya ve 7326 sayılı kanunun getirdiği fırsatlardan yararlanmaya davet etti.
YAPILANDIRMA SON BAŞVURU
 VE SON ÖDEME TARİHLERİ
7326 sayılı kanun kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşların tabi olacakları müracaat ve son ödeme tarihleri şu şekilde sıralandı;
BAŞVURU TARİHLERİ
Yapılandırma, rücu ve yersiz ödemeler için son tarih: 31.08.2021
İhya için son tarih: 01.11.2021
Gelir testi yaptırmak için son tarih: 30.11.2021
SON ÖDEME TARİHLERİ
İlk taksit ve ihya ödemeleri için son tarih: 01.11.2021
İkinci taksit ve GSS ödemeleri için; son tarih: 31.12.2021

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı