Bu iş için mesleğini bıraktı

Bu iş için mesleğini bıraktı

Mantar gelirinden oldukça memnun olduğunu ifade eden Öztop, mesleğini bırakıp üretici oldu

Aksaray’da bir firmada güvenlik görevlisi olarak çalışan Ersin Öztop (38), Yapılcan köyüne dönerek mantar üreticiliğine başladı.
Aksaray’ın Yapılcan köyünde mantar üreticiliği yapmakta olan Ersin Öztop 13 yıl güvenlik görevlisi olarak bir şirkette çalıştıktan sonra istifa ettiğini ve mantar üretimine yöneldiğini söyledi.
KOP'a başvurarak yüzde 70 hibeli desteklerle 3 yıl önce ilk serasını kurduğunu vurgulayan Öztop, gelirinin oldukça iyi olduğunu belirterek: “Seramız 15 tonluk. Her mantar topladığımızda yaklaşık 3 ile 4 ton mantar hasadı yapıyoruz. Yapımı biraz zahmetli fakat geliri oldukça güzel. Köyümüze ilerleyen zamanda bir kooperatif kurmayı da hedefliyoruz. Mantar hasadı ve çalışmalara göre kadınlara da iş imkanı sağlıyoruz. Yaz dönemi ürün fiyatları kışa kıyasla düşüyor ama işlerimiz iyi durumda. Köyde mantar üretimi insanlar için çok iyi bir gelir kapısı” dedi.
‘KENDİ İŞİMİN PATRONU OLDUM’
Toprak ve doğa ile iç içe olmayı çok sevdiğini aktaran Öztop, “Önce hobi olarak başlamıştım fakat gelirinin güzel olduğunu gördükten sonra kendi işimin patronu olmaya karar verdim. Köyümde bin metre kare alanda ve 450 metre serada mantar üretimi gerçekleştiriyoruz. Ürettiğimiz mantarların genel olarak yüzde 30’u şehrimizde yüzde 70’i ise şehir dışına gidiyor. Mantarlarımızı Adana, Ankara, Konya ile Kayseri, İstanbul gibi büyükşehirlerimize gönderiyoruz. İlerleyen günlerde kooperatif kurarak uzak şehirlere de mantarlarımızı göndermeyi hedefliyoruz. Üretilen mantarlara yoğun talep var. Mantarın kurusu, konservesi toprağı her şeyi seviliyor. Kış dönemi 10 TL’ye sattığımız mantarın kilosu üretim arttığı için şu anda 7 TL’ye satılıyor” diye konuştu.  Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı