Bu işin adı: Güven

Bu işin adı: Güven

Aksaray’da 43 yıldır baba mesleği olan anahtarcılık işini yürüten Erhan Tekerbaş, bu mesleğin nesilden nesile aktarılacağını, kendisinden sonra ise bu mesleği oğlunun devam ettireceğini söyledi.
Mesleği hakkında paylaşımlarda bulunan Tekerbaş, anahtarcılık mesleğinde en önemli hususun güven olduğunu ifade etti. Tekerbaş, salgın nedeniyle şehirden ayrılarak yazlık ve bağ evlerini kullanmaya başlayan vatandaşların kilit konusunda hassas davranması konusunda uyardı.
‘İNCE VE DİKKAT
GEREKTİREN BİR SANAT’
Müşteriler ile aralarında oluşan güven bağının 70 yıldır sürdüğünü belirten Tekerbaş, “Babam Aksaray’ın ilk anahtarcısıdır. Karşılıklı güven ile bugünlere kadar ekmeğimizi kazandık. Bizim işimizde başta güven gelmektedir. Bizim sanatımız çok ince ve dikkat gerektiren bir sanat. Dolayısıyla vatandaşlar anahtarcılarını iyi seçsinler. Oğlumda yanımda çalışıyor. Anahtarcılık bizde deden toruna süregelen bir meslek olarak devam ediyor” dedi.
‘DİKKATLİ OLUNMALI’
Pandemi sebebiyle bağ bahçe evlerinin sık kullanılmaya başladığını aktaran Tekerbaş, “Vatandaşlar, evlerini bırakıp yazlıklara, bağ evlerine doğru gitmeye başladı. Uzun süreli olarak evlerini terk edecek vatandaşların, evlerinden ayrılırken çelik kapılarının alt ve üst kilitlerini 2’şer kez kilitlemelerini öneriyoruz. Eski model çelik kapılarda güvenlik zayıflıkları var. Biz anahtarcıların bildiği kadar art niyetli insanlarda biliyorlar. Şu anda eski kapılardan çok fazla kalmadı ama eski kapıya sahip olan vatandaşlarımız çok dikkatli olsunlar” ifadelerini kullandı.
‘HER ŞEY TEKNOLOJİYLE İLERLİYOR’
Son yıllarda anahtar teknolojilerinin geliştiğine değinen Tekerbaş, “Yeni çıkan kapı çeşitleri ve güvenlik sistemleri değiştikçe doğal olarak makinelerde değişiyor. Şu an sayısız çeşitte anahtar var. Artık yeni kilitler güvenli bir hale geldi. Normal anahtarları 5 TL’den çekiyoruz. Bilyeli çelik kapı anahtarlarını ise 7.5 TL’den çekiyoruz. Geçen seneden bu yana sabit fiyatlarla ilerlemeye çalışıyoruz. Ürünlerin fiyatları salgından dolayı oldukça yükseldi ama biz elimizde bulunan stokları değerlendiriyoruz. Otomobil anahtarları 25 TL’den başlayarak 2 bin TL’ye kadar yükseliyor. Otomobil anahtarları mobilizer sisteme sahip olduğu için farklı yazılımla çalışıyor. Bu yüzden makinelerle bağlantı gerçekleştiriyoruz. Artık her şey teknolojiyle birlikte ilerliyor” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı