Bu lokantaya kadın eli değdi

Bu lokantaya kadın eli değdi

Aksaray’ın Gülağaç İlçesi’nde bir buçuk yıl önce hayata geçirilen Âşıklı Üretim ve Pazarlama kooperatifi yerli ürünler üretmeye ve elde edilen gelirlerle ilçe kadınlarına destek olmaya devam ediyor. Kooperatif aynı zamanda birçok ilçeye rol model oluyor.
Gülağaç Âşıklı Üretim ve Pazarlama kooperatifinin kurulması ile kadınların hayatlarının değiştiğini söyleyen Gülağaç Kaymakamı Elif Nur Saçal, “Bu kooperatifin kuruluş amacı İlçede yaşayan kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını artırmaktı. Bunun için kendi sebzelerimizi, meyvelerimizi yetiştirmek için 10 bin 500 metrekare sera kurduk. Üretimlerimizi kendi yetiştirdiğimiz doğal ürünlerden yapabilmek için bir çilek tarlası kurduk derken en sonunda bütün ürünlerimizi birleştirebileceğimiz, ilçemizin sulu yemek ihtiyacını giderebileceğimiz ve kadınlarımızı istihdam edebileceğimiz bir esnaf lokantası açtık. Kadınlarımız burada hem profesyonel aşçılık eğitimi alıyorlar hemde öğrendikleri yemekleri burada vatandaşlarımıza sunuyorlar. Böylece hem gelir hemde meslek edinmiş oluyorlar” dedi.
‘GELİŞİYOR VE BÜYÜYORUZ’
Âşıklı markasının isminin ilçe içerisinde bulunan kazılardan esinlenerek alındığını söyleyen Saçal, “Âşıklı Höyük bundan 10 bin 500 yıl önce Anadolunun ilk tarım ve hayvan evcilleştirmesi yapılan, ilk yerleşik hayatın başladığı köy. Her şeyi topraktan yetiştirdiğimiz ve bir tarihimiz olduğu için markamıza bu ismi vermek istedik. Şuanda her şey güzel gidiyor. Kadınlarımız internetten de satış yapıyorlar. Bunun dışında toplu yemekler ve hediyelik ürünler hazırlıyorlar. Gitgide gelişiyor ve büyüyorlar” diye konuştu.
‘KADINLARIMIZIN GÜZEL
BAŞARI HİKÂYELERİ VAR’
Tarım sezonu içerisinde seralarda, kooperatif ve Âşıklı Mutfak lokantasında 55 civarında kadın çalışanın yer aldığını bildiren Saçal, “Kadınlarımızın güzel hikâyeleri ve hayatlarında değişen şeyler var. Çocuklarını çok daha rahat okutuyorlar. Kimisi askerdeki çocuklarına kendi kazandıkları paralarından gönderiyor ve evlerinin ihtiyaçlarını gideriyorlar. Son derece mutlular, bizlerde onların mutluluklarından mutlu oluyoruz” ifadelerini kullandı.
‘KULLANDIĞIMIZ HER
ÜRÜN KENDİ ÜRETİMİMİZ’
Âşıklı Mutfak lokantasında kullanılan her ürünün kendi üretimleri olduklarını kaydeden Saçal, “Kadın çiftçilerimizi öncelediğimiz seralarımızda yetişen ürünlerimizi burada kullanıyoruz. Tatlılarımızın, reçellerimizin meyveleri İl Tarım Müdürlüğümüz tarafından yaptığımız meyve yetiştiriciliği projelerimizde desteklediğimiz meyve bahçelerimizden hem de kurduğumuz çilek tarlalarından topluyoruz. Sonrasında ürünlerimiz burada işlenerek vatandaşlarımıza sunuluyor. Neredeyse dışarıdan temiz ettiğimiz hiçbir şey yok” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı