‘Bu meslek emek ister’

‘Bu meslek emek ister’

SERACILIK GEÇİM KAYNAĞI OLDU

Nüfusunun yüzde 80'inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray'da son yıllarda artan seracılık hızla gelişmeye devam ediyor.Aksaray’ın Mamasın köyünde 36 yıl hayvancılık işiyle uğraşan Musa Arıbaş, şimdilerde eşi ile beraber seracılık mesleğiyle uğraşarak geçimini sağlıyor.
Kendi imkânları ile bu işe başladığını aktaran Musa Arıbaş, “Uzun yıllar hayvancılık yaptıktan sonra sera işine merak sarmaya başladım. İlk başladığımızda 200 metrekare ile başladık sonrada 2000 metrekare ile devam ettik. Bu meslek emek ister. Çok şükür işlerimiz çok iyi. Müşteri potansiyelimiz çok yüksek. Talipleri karşılayamıyoruz. Günlük en az 8-9 saat çalışıyoruz. Yaz döneminde sabah 5 buçukta hasada başlıyoruz.8’de hasadı bitirmek zorundayız” dedi.
Ürünleri günlük taze olarak topladıklarını dile getiren Arıbaş, köydeki vatandaşlarında kendilerinden ürün satın aldığını söyledi ve ekledi “Artık köydeki insanlarda üretim yok. Herkes hazır olanı satın alıyor. Birde pandemi döneminin girmesiyle fiyatlarımızıuygun tutmaya çalışıyoruz.İşteki amacım fiyatlar yüksek olmasın düşük olsun ama sürüm olsun yani piyasada bir durgunluk yaşanmasın” ifadesini kullandı.
‘BU İŞLE UĞRAŞACAK GENÇLERİ
BULMAK DA ÇOK ZOR’
İşlere yetişemediğini ve eleman bulmakta sıkıntı çektiğini söyleyen Arıbaş, “Aksaray’da seracılık mesleği yaygın değil. Zaten bu işle uğraşacak gençleri bulmak da çok zor. Gençler daha çok fabrikasyon işleri daha kolay bularak tercih ediyor.Bizim en büyük sıkıntımız eleman eksikliğimiz” diye konuştu.
Geçen yıl ıspanaktan çok iyi verim alındığını ifade eden Arıbaş, “Bu kış tere, roka, ıspanak ile devam edeceğiz. Ispanak geçen sene yüz güldürdü. Geçen sene tek bir sera olduğu için birden fazla ürün ektiğimizde fazla verim alamadık fakat bu yıl 3 bin metre kare de açık tarla olarak toplamda 5 bin metre kare sera, kapalı olmak üzere faaliyet yapıyoruz.Ürünlerimizi önce deneme yaparak elde edilen numunelere göre ekiyoruz. Ana ürünlerimiz salatalık ve domates. Kış sezonunda ise yeşillik olarak tere, ıspanak gibi ürünler ekiyoruz. Bu yıl ilk defa kabak, kavun ve karpuz ekimi gerçekleştirdik. Burada deneme yapıyoruz numunelerine bakıyoruz topraktaki verimi nasıl getirisi nasıl olur bunları da yanında alternatif olarak deniyoruz” şeklinde konuştu.Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı