Bu okulda hem öğrenciler hem de veliler eğitim görüyor

Bu okulda hem öğrenciler  hem de veliler eğitim görüyor

Aksaray Atatürk İlkokulu Müdürü Recep Çelen, 5 yıl önce okul içerisinde başlatmış olduğu proje ile velilerin kendilerini çeşitli alanlarda geliştirmelerini ve üretimde bulunmalarını sağlıyor. Çelen’in başlattığı proje ile kendini geliştiren kadın veliler, halk eğitim merkezlerinde öğretici olarak görev alıyor.

 

 

Aksaray’da kadınlara yönelik kursları okulda faaliyete geçirerek bir ilke imza attıklarını dile getiren okul müdürü Çelen, bu projeyle diğer okullara ve kurumlara örnek oluşturduklarını ifade etti.

 

 

5 yıl önce bu projeye nasıl başladıklarını anlatan Çelen, kurslarla ilgili şöyle konuştu: “Yaz tatili döneminde hem veli hem de öğrencilerin geldiği; ‘Annemle Resim Yapıyorum’ ve ‘İngilizce Öğreniyorum’ isimlerindeki kurslarımızı açarak faaliyete başladık. Baktık ki talep fazla, birde dikiş kursu açtık. Daha sonra el sanatları ve halı dokuma kursu açtık. 3 kursumuz da hala faaliyette. Afgan velilerimiz vardı. Onlara ayrı bir sınıf açarak Afgan Halısı dokutmaya başladık. Fakat halı kursumuzun getirisi pek fazla olmadığı için velilerimizin devamlılığını sağlayamadık. Bu sebeple halı kursumuz kapandı. Şimdiye kadar aşağı yukarı bin kişi yetiştirmişizdir. Şu an yetiştirdiğimiz velilerden öğreticilik yapanlarda var. Kurslar sayesinde velilerimiz öğreticilik yapmaya başladı.”

 

‘KURSUMUZ TERAPİ GÖREVİ GÖRÜYOR’

 

 

Kursa katılım sağlayan velilerin genellikle el sanatlarına yöneldiğini bildiren Recep Çelen, bu yönelimin sebebiyle alakalı, “El sanatları kursunun getirisi var. Sabah okula çocuğunu getiren birçok veli, daha sonra okulumuzda bulunan atölyeye geçerek üretime başlıyor. Bu kursların aile bütçesine katkı sağlamada ve aile ilişkilerini düzenlemede önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum. Kursumuz bir nevi terapi merkezi görevi görüyor. 5 yıldır öğretmen nezaretinde burada üretimde bulunuyorlar. Ürünlerini tercihen ya satıyorlar ya da hediye ediyorlar. Farklılık insana iyi gelir. Bu kurslar da bir farklılıktır. Burası yoksul bir mahalle ve yoksul insanlar var. Okulumuzdaki bu faaliyetler insanlara da kendilerini değerli hissettiriyor. Çünkü biz okulun bütün kapılarını açtık. Velileri de bu şekilde eğitimin içerisine çektik. Faaliyetlerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

 

‘BEYAZ PAPATYALAR’ PROJESİNE GENÇLİK VE SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ SAHİP ÇIKTI

 

‘Beyaz Papatyalar’ isminde bir proje oluşturduklarını kaydeden Çelen, projeye Gençlik ve Sağlık İl Müdürlüğünün sahip çıktığını söyledi. Okul müdürü Çelen, “Öksüz, yetim, anne, babası ayrı ve yardıma muhtaç olan çocukları belirledik. Belirlediğimiz 100 öğrenciye gençlik merkezinde çalışan 12 gönüllü öğretmen, haftada bir gün ders veriyor. Okulumuzun çok amaçlı salonunda birçok alandan dersin eğitimini veriyorlar. Hafta da bir gün yine bu çocukları gençlik merkezine götürerek laboratuvarlarda da pratiğe dair eğitim desteği veriyorlar. Çocuklarımız için zaman zaman sosyal etkinlikler de düzenleniyor. Piknik, havuz, gezi gibi çeşitli sosyal faaliyetler gerçekleştiriliyor. Bunların dışında okul yönetimi olarak bizler de her yıl öğrencilerin doğum gününü kutluyoruz. Çocukların moralini yüksek tutuyoruz. Bu da eğitime ve eğitimdeki başarılarına yansıyor” ifadelerini kullandı. Foto- Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası