Bu projeler şehre değer katacak

Bu projeler şehre değer katacak

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, gazetecilerle şehir turu yaparak göreve geldiği günden bu güne yapılan projelerle ilgili bilgiler verdi. Aksaray’ın geleceğine yönelik önemli dokunuşlar yapan ve yatırımları büyükşehir belediyesi standartlarında hayata geçirmeyi planlayan Dinçer, çalışmaları yerinde inceleyerek gazetecilere durum değerlendirmesine bulundu. Dinçer, yapımı devam eden Hamidiye Alaca Mahalle Konağı, Tat Atık Geri Getirme Merkezi, Selçuklu Külliyesi, Hasas-Nakkaş Kadın Aktivite Merkezi, Sevgi Evleri Projesi, Bedir Muhtar Külliyesi, Yeni Belediye Hizmet Binası, Yeni Katı Atık Depolama Tesisi, Yeni Sanayi Sitesi ve Millet Bahçesi gibi önemli projeleri anlattı.
YENİ BELEDİYE BİNASI ŞEHRİN
VİZYONUNU DEĞİŞTİRECEK
Belediye hizmet binasının şehrin vizyonunu değiştireceğini ifade eden Başkan Dinçer; “Belediye Hizmet Binasının taşınması; mevcut binanın yeterli olmaması, merkezi noktada trafik yoğunluğuna neden olması, bina ömrünü tamamlaması ve binanın kullanışlılığını kaybetmesi gibi nedenlerle Aksaray için bir zaruriyet haline geldi” dedi.
Projenin Aksaray’a yapılan en büyük kamu hizmet binası olacağına da vurgu yapan Dinçer; “Aksaray’ımızın gelecek yıllarına hizmet edecek, Büyükşehir vizyonuna sahip olacak büyüklükte bir belediye hizmet binasını vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Çalışmalar son hızla devam ediyor. En kısa zamanda temel atma çalışmalarını tamamlayacağız. Hedefimiz 700 gün içerisinde projemizi tamamlayıp, Aksaray Belediyemizi buraya taşımak olacak. . İçerisinde bir hizmet binasında olması gereken sosyal donatı alanları, hizmet birimleri, konferans salonu, otoparkı ve dinlenme alanı olacak. Bu proje maliyet, bütçe ve büyüklük bakımından Aksaray’a yapılan en büyük kamu hizmetlerinden bir tanesidir. Aksaray Selçuklunun merkezi ve odağı olduğu için esas itibariyle projede Selçuklu hatları var. Fakat buna modern dokunuşlar da olacak. Yol güzergâhı üzerinde olmasıyla geçenlerin görebileceği büyüklükte ve güzellikte Aksaray’ı tanıtacak bir belediye hizmet binamız olacak” diye konuştu.
Projenin detayları ile ilgili de bilgiler veren Dinçer; “Yeni Belediye Hizmet Binası, Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Ticaret Odası arasındaki arsa üzerinde inşa ediliyor. Yeni Belediye hizmet binasının kazı çalışmalarına başlanıldı. Vatandaşlara kullanışlı, geniş ve ferah ortamlarda kaliteli hizmet sunmanın amaçlanarak başlanılan proje,  66 bin metrekarelik arsaya inşa ediliyor. Yeni hizmet binası 31 bin 816 metrekarelik kapalı alanda hizmet verecek. 4 katlı olarak inşa edilmesi planlanan projede her türlü detay düşünüldü. Belediyeden hizmet almak isteyen vatandaşlar için ise proje alanında otoparklara ve yeşil alanlara yer verildi” dedi.
ÇÖPLER YENİ KATI ATIK
DEPOLAMA TESİSİNE DÖKÜLÜYOR
370 dönüm arazi üzerine kurulan ve 80 Milyon TL’lik yatırım değeri taşıyan katı atık depolama projesi ile ilgili de yerinde bilgi veren Dinçer; “Bu proje için 26 alternatif arazi arasında en uygun noktada olarak Armutlu köyü yakınları tespit edildi.  Şuan çöp depolamalarına başlanıldı. Enerji üretim tesislerinde ve diğer noktalarda kurulum çalışmalarına devam ediliyor. Projenin tamamlanması ile birlikte yeni tesisimizde çöplerden gaz üretimi de yaparak 12 bin 500 konutun ihtiyacını karşılayacak 1,3 megavat gücünde elektrik enerjisi elde edeceğiz. Bu kaynakta belediyemize ek bir gelir olacak” dedi. Eski çöp depolama alanının 2019 yılında ömrünü tamamlanmış olduğuna da vurgu yapan Dinçer; “O bölge vahşi depolama olarak üstü açıktı. Hastanenin oradan gelen kötü kokunun en büyük sebeplerinden biri yüzde 80 bu çöp yığınıydı. Bu alanın şu an tamamen üzeri kapatıldı, yaklaşık 2 aydır bu alana çöp dökülmüyor. Çöplerin hepsi yeni tesise gönderiliyor. Burayı kapatıp Aksaray’da ki bu koku problemini çözeceğiz. Bu alanda herhangi bir çöp dökme olayı olmayacak üzeri yeşillendirilip, 2024 yılında burası tamamen kapanmış olacak” diye konuştu.
YENİ SANAYİ SİTESİ’NDE
ANAHTAR TESLİMLERİ BAŞLIYOR
Yeni Sanayi Sitesi’nin tamamlanma aşamasına geldiğini de aktaran Başkan Dinçer; “Aksaray Belediyesi ve TOKİ iş birliğinde yapılan, Türkiye’nin örnek projeleri arasında yer alan Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi projesinde çalışmalar da tamamlanma aşamasına gelindi. 3 milyon metrekare inşaat sahasına sahip Aksaray Sanayi Sitesinde 1620 adet 100, 200, 300, 400 ve 500 metrekarelik farklı dükkân tipleri bulunuyor. Projenin yatırım değeri ise 375 Milyon liradır” dedi.
Anahtar teslimlerinin başlayacağının da müjdesini veren Dinçer; firma yetkilileri ile birlikte yaptığı açıklamada şunları söyledi; “15 -20 Ekim tarihleri arasında ilk anahtar tesliminin yapılması planlanıyor. Dükkânlarımıza yönelik kura çekimleri yapılmış, banka sözleşmeleri de tamamlanmıştır. TOKİ heyeti geçici kabul için gelmiş ve bu süreç devam etmektedir. TOKİ yakın zamanda vatandaşlarımızla sözleşme imzalamak için bir araya gelecektir. Şuanda dükkânların sadece ufak tefek işleri kaldı. Bunlarda tamamlandığında esnafımız taşınmaya başlayacak. Bin 620 dükkânının anahtar teslimi bir anda zor olacağı için TOKİ belirli periyotlarla anahtarı sahiplerine dağıtacak. 15-20 Ekim tarihleri arasında ilk anahtar teslimi yapılacak ve ilk aşamada 50-100 kişiye teslim edilecek. Ön gördüğümüz 35-40 gün arasında anahtar teslimleri tamamlanacak. Teslim sürecinden sonra hemen vatandaşları içeriye almayacağız. En az bin veya bin 100 dükkânın anahtar teslimi yaptıktan sonra yeni bir planlama ile vatandaşlarımızın eşyalarını içeriye alacağız.”
MİLLET BAHÇESİ AKSARAY’A
YENİ BİR NEFES ALANI OLACAK
Millet bahçesi inşaat sahasında da gazetecilere açıklamalarda bulunan Dinçer; “Aksaray’ın ilk millet bahçesi olma özelliği taşıyan Kalanlar Millet Bahçesi, 42 Bin Metrekarelik alan üzerinde hayata geçiyor.
Zenginleştirilmiş yeşil dokusu ve doğa ile tabiat uyumunun en sade biçiminin sergileneceği Millet Bahçesinde, vatandaşlar aileleriyle birlikte rahat bir nefes alacaklar.
Millet Bahçesinin kurulacağı alanda doğal güzellikler de ortaya çıkartılacak. Millet Bahçesine 15 adet farklı türlerde ağaç dikilecek. Çocukların yaş gruplarına göre oyun alanları, fitness ve spor alanı ve gezinti ve yürüyüş parkurları, süs bitkisi gösterim alanları, dinlenme ve piknik alanlarıyla Aksaray’a yeni bir sosyal yaşam alanı daha kazandırılmış olacak. Vatandaşlar, Kalanlar Millet Bahçesinde doğa ile iç içe huzurlu vakit geçirebilecekler” dedi.
HAMİDİYE ALACA MAHALLE KONAĞI
AÇILIŞA HAZIR HALE GELDİ
Dinçer, sosyal ve kültürel yatırımları arasında yer alan Hamidiye Alaca Mahalle Konağı ve çok amaçlı sosyal tesisi toplam Bin 95 metrekare kapalı alan üzerinde inşa edildiğini söyledi. Dinçer; “Projelendirme çalışmalarına uygun olarak yapılan mahalle konağı ve çok amaçlı sosyal tesis içerisinde 2 adet muhtarlık ofisi yer alıyor. Kırım kültürüne ait yöresel ürünlerin sergilenebileceği satış ve tanıtımının yapılabileceği 150 metrekare alana sahip bir salonun bulunduğu tesiste, kütüphane, mescit, Düğün, nişan ve toplu organizasyonların yapılacağı toplu kullanım alanı misafirhane ve araç otoparkları bulunuyor” dedi.
ATIK GERİ GETİRME MERKEZİ
İNŞAAT ÇALIŞMALARI BAŞLADI 
Dinçer; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık yönetim planı doğrultusunda projesi hazırlanan Toplama Ayırma ve I. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde geri kazanılabilen atıklarının toplanması ve ayrıştırılması sağlanacak. Yatırım bedeli 4 Milyon 750 Bin Lira olan tesis için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynaklarından projeye 2 Milyon TL’lik hibe destek sağlandı. İnşaat çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.
SELÇUKLU KÜLLİYESİ SOSYAL
DONATILARIYLA HUZUR VERECEK
Şehrin merkezi sayılabilecek bir noktada hizmete açılacak olan Selçuklu Külliyesinde aynı anda 2 Bin 100 kişinin ibadetlerini gerçekleştirebilecekleri genişlikte tasarlandığını aktaran Dinçer; “Selçuklu Külliyesinde vatandaşların ibadet yapma alanlarının yanı sıra kitapseverlerin yoğun ilgi gösterdiği kitap konağı da hizmete sunulmuş olacak. Oluşabilecek trafik yoğunluğunun önüne geçilmesi açısından da yer altı otoparkı da proje kapsamında değerlendirildi. Vatandaşların güzel ve verimli vakit geçirmeleri için her türlü ayrıntının düşünüldüğü Selçuklu Külliyesinde, Kur-an Kursu ve emekli dinlenme evi de proje kapsamına alındı.  Geçtiğimiz günlerde temel atma töreni yapılan Selçuklu Külliyesi’nin beton çalışmalarına devam ediliyor” dedi.
HASAS-NAKKAŞ KADIN AKTİVİTE
MERKEZİ AÇILIŞA HAZIRLANIYOR
Kadın aktivite merkezlerine devam ettiklerini ifade eden Dinçer; “Aksaray Belediyesi’nin hanımları sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yöneltmek amacıyla projesini hazırladığı Hasas Nakkaş Kadın Aktivite Merkezinde diğer aktive merkezilerinin bir benzeri olarak inşa edildi. İçerisinde kapalı yüzme havuzu, sauna, buhar odası, fitnes salonu, spor salonu, kütüphane, derslikler, mesleki kursların yapılacağı atölyeler, kabul ve dinlenme salonları yer aldığı aktive merkezinde hanımlar boş vakitleri değerlendirebildikleri gibi el becerilerini geliştirip ev ekonomilerine katkı sağlayacaklar. Nakkaş Mahallesi ile Hasas, Küçük Bölcek ve çevre mahallelerde oturan hanımların yaralanacağı aktive merkezi açılışa hazır hale getirildi” diye konuştu.
SEVGİ EVLERİ KİMSESİZ ÇOCUKLARA
SICAK BİR EV ORTAMI SAĞLAYACAK
Aksaray Belediyesinin dezavantajlı grup ve kimsesiz çocuklar için hayata geçirdiği ‘Sevgi Evleri’ projesinin 8 bloktan oluştuğunu aktaran Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü; “Proje içerisinde bir adet idari bina olmak üzere güvenlik binası ve çocukların kaliteli zaman geçirmesi için sosyal tesis yer alıyor. Sosyal tesis içerisinde oyun alanları, kantin dinleme alanı ve eğitici donanımların yer aldığı bir bölüm bulunuyor.  Kimsesiz ve bakıma muhtaç çocukların barınma ve sosyal rehabilitasyonu sağlayacak proje amacı ise devlet koruma altında bulunan çocukların, yurt ortamında değil de ev ortamında yetişmesi sağlamak”.
BEDİR MUHTAR KÜLLİYESİ MODERN
MİMARİSİYLE DİKKAT ÇEKECEK
Seçim öncesi vaat ettiği projeler arasında bulunan Bedir Muhtar Külliyesi’nin, vatandaşların huzur içinde ibadetlerini yapabileceği, kütüphanesi, otoparkı ve taziye salonları gibi sosyal alanlarıyla bir bütün olarak inşa edildiğini aktaran Dinçer; “İnşaat alanı Bin 100 metrekare olan külliye inşaatında, Bin kişi kapasiteli cami inşaatında kubbe üzerindeki kaplama çalışmaları devam ediyor.  İnşaatı devam eden külliye modern mimarisiyle dikkat çekiyor” dedi. 
Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı