‘Burası Aksaray burada iş var’

‘Burası Aksaray burada iş var’

Akkuş, “Aksaray işsizliğin ortalamasını düşüren öncü iller arasında yer alırken, Türkiye genelinde nüfusa oranla genç istihdamında 14’üncü, engelli istihdamında ise 4’üncü sırada yer almaktadır”

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Mahmut Akkuş, basın ile düzenlediği 2021 yılı genel değerlendirme toplantısında yapılan ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Akkuş, istihdamda yüzde 13’lük bir artış yaşandığını belirterek, 2020 yılında Aksaray'da İŞKUR aracılığıyla 5 bin 320 kişinin istihdam edildiğini söyledi.
‘ENGELLİ İSTİHDAMINDA
4’ÜNCÜ SIRADAYIZ’
Pandemi ile mücadele yürütülen milli seferberlik kapsamında Aksaray’ın öncü iller arasında yer aldığını kaydeden Akkuş, “Dünyada küresel ölçekte yaşanan pandemi ülkelerin ekonomisinin daralmasına ve durgunluğa neden oldu. Pandemiye rağmen ülkemizde üretim devam etti ve bir lokasyon oldu ve bunlardan birisi de şehrimizdir. 2020 yılında Aksaray'da İŞKUR aracılığıyla 5 bin 320 kişi istihdam edildi. Normalleşme süreci ile birlikte 8 aylık periyotta ağustos ayı sonu itibariyle 4 bin 500 kişi İŞKUR aracılığıyla özel sektörde işe yerleşti. Hizmet ve tarım sektöründe yaşanan hareketlilik artış da etkili olurken en fazla istihdam sırasıyla sanayi, hizmet, inşaat sektörlerinde gerçekleşti. TR 71 bölgesinde işsizliğin ortalamasını düşüren öncü iller arasında yer alırken, şehrimiz Türkiye genelinde nüfusa oranla genç istihdamında 14’üncü ve engelli istihdamında 4’üncü sırada yer almaktadır” dedi.
SANAYİDE 25 BİN KİŞİNİN
İSTİHDAM HEDEFLENİYOR
Aksaray’da tüm paydaşlarımızın girişimleri ile yeni yatırımların ileriye matuf olarak kurulması ve Organize sanayi Bölgesinde (OSB) 3’üncü genişleme alanının tamamlanması sonucunda  Aksaray'da 25 bin kişinin sanayide istihdam edilmesinin planlandığını ifade eden Akkuş, “ Yeni yatırım ve yatırımcılar şehrimize gelmeye devam ediyor. Pandemi sürecinde atılan en önemli adımlardan birisi de LC Waikiki’nin yatırım kararını ilimizde alması olmuştur. Lojistik ve depolama alanında önemli bir yatırım gerçekleşiyor. Bununla birlikte şehrimizde tekstilde ileri dönük bir kümelenme yaşanacak. Son 4 yıllık dönemde Aksaray’a 12 tane tekstil firması açılırken, son 17 ay içerisinde 23 tane de fabrika açılmıştır, hazırlıklarını sürdüren 163 firma ise faaliyete geçmeye hazırlanmaktadır.  OSB’ de 12 bin 500 kişi çalışmakta olup OSB dışında yer alan sanayi çalışanları ile birlikte toplamda sanayi sektöründe 16 bin kişi çalışmaktadır. İstihdam rakamlarımızın daha da artış göstereceğini hedeflerken, ulusal ve uluslararası markalar ile 132 ülkeye ihracat gerçekleştiren firmalarımız şehrimizde bulunuyor ”diye konuştu.
‘BURASI AKSARAY BURADA İŞ VAR’
‘Burası Aksaray Burada İş Var’ sloganıyla çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Akkuş, her ay neredeyse 500’e yakın farklı sektörlerde iş alanı boşluğu olduğunu, yeni yatırımlar ile bu rakamlar daha da artacağını kaydetti.
2019 yılında İŞKUR’a başvuruların 31 bin seviyesinde olduğunu aktaran Akkuş, “2020 yılında bu rakam 23 bin 528 iken bugün itibari ele de 15 bin 784’tür.Şehrimizde hizmet sektörünün açılması ile birlikte bir hareketlilik yaşandı ve sayılarda ciddi oranda bir düşüş yaşandı. Kayıtlı iş gücüne baktığımızda ise 16 bin 686 kişi kayıtlı işsiz ve 14 bin 114 kişi de hali hazırda çalışıp daha iyi bir iş arayan kişilerdir. Toplam kayıtlı iş gücümüz 30 bin 797’dir”şeklinde konuştu.
266 ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜ
KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU
Son dönemde engelli ve eski hükümlülerin istihdamına yönelik olarak ciddi bir artış kaydedildiğini belirten Akkuş şu sözleri söyledi; “266 proje ile 266 engelli ve eski hükümlü hibe projesinden yararlanmaya hak kazanmıştır. İl ve ilçe merkezlerinde köylerde dezavantajlı grupları içerisinde yer alan engelli vatandaşlarımız 65 bin TL'ye kadar sağlanan hibe desteklerinden yararlanarak büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, seracılık başta olmak üzere farklı sektörlerde kendi işlerini kurdular. Engelli ve eski hükümlü hibe projelerinde Aksaray ilimiz belirli dönemlerde Türkiye birincisi oldu. Engellilerimiz sadece iş arayan değil aynı zamanda işveren olmasını da arzu ediyoruz” dedi.
İSTİHDAM GARANTİLİ MESLEK
EDİNDİRME KURSLARI
İşgücü piyasasının ara eleman ihtiyacını gidermek ve teminde güçlük çekilen mesleklerde iş gücü piyasasına katkıda bulunmak amacıyla farklı sektörlerde kurslar düzenlendiğini dile getiren Akkuş, “ İstihdam Garantili Meslek Edindirme Kursları, İşbaşı Eğitim Programı ile Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Protokolü kapsamında 8 aylık dönemde bin 390 kişilik meslek edindirme kursu düzenlendi. İş başı eğitim programı ile kursiyerlerimize günlük 110 TL ücret ödeyerek işverenin işçi maliyetlerini azaltıyoruz. Yaklaşık 25 başlıkta teşvik ve desteklerimiz bulunuyor” diye konuştu.
Akkuş, küresel ölçekte yaşanan pandemi sürecinde Aksaray’da kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği ve normal çalışma desteği kapsamında 34 bin 396 kişiye 134 milyon 302 bin 790 TL ödenek tahsisi gerçekleştiğini söyledi.
İŞ GÜCÜ PİYASASINDA
KADINLAR ROL MODEL
Akkuş son 5 yılda 10 bin kadın istihdamının gerçekleştiğini kaydetti.  Aksaray Valiliği öncülüğünce kadınların ‘Biz işçi olmak istemiyoruz, iş vermek istiyoruz’ talepleri doğrultusunda bir kooperatif fikrinin doğduğundan söz eden Akkuş, “Birçok paydaşımızın desteği ve iş birliği ile şehrimizde 14 tane kadın kooperatifi kuruldu. Hasandağı Kadın kooperatifi, AKMEDSAN Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifi, Âşıklı Kadın kooperatifi kadınların ev ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayan başlıca kooperatifler arasında yer alıyor. Bu onların başarısıdır. İlk etapta 5 kadın kooperatifimizin üretime geçtiği, büyüdüğü ve kurumsallaşma yönünden adım atması istihdam açısından büyük bir önem arz ediyor. İşverenlerin kadın tercihi yüzde 13 seviyesindeyken bu rakam yüzde 43.60 seviyesine ulaştı. Kadınlar iş gücü piyasasında daha belirgin bir şekilde yer almaya başladılar” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı