​Bürokratik oligarşi Sistem dışına itildi

​Bürokratik oligarşi Sistem dışına itildi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişte oluşturulan “Yürütmenin Yapılandırılması Komisyonu”nda görev alan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, sistemin en önemli özelliğinin hızlı karar alma süreci olduğunu söyledi. Geçen süre zarfındaki uygulamalarla bunun kanıtlandığını da belirten Şahin, bürokrasinin değil siyaset kurumunun politikalarının uygulandığını ifade etti.

Rektör Şahin; “AK Parti’nin başlattığı çevreci ve dijital seçim kampanyası sürecinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli gündeme getirdiği ve uyardığı, yatay mimari konusuna ve yeni hükümet sisteminin kazanımlarına kadar önemli açıklamalarda bulundu.
 
Kentleşme ve çevre sorunları konusunda araştırmalar yapan ve bu konuda farklı çalışmaları hayata geçiren  Rektör Şahin;  Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan çevreci ve dijital kampanya dönemi konusunda değerlendirme yaptı. Şahin; “
Ağzınızı ve burnunuzu birlikte kapattığınızda, çok geçmeden morarmaya ve sonrasında da ölmeye başlarsınız. Bütün canlılarda durum bu şekildedir. Parti teşkilatı da canlı bir organizmadır. Dış dünyayla enerji alış verişini keserseniz, tıpkı bir canlı gibi, parti de ölür. Ak Parti, ulaşım ve iletişim alanında ciddi yatırımlar yaparak zaten etkileşimi artıran faktörlerinin önemli olduğunu gösterdi. Bugün itibariyle 50 milyonu aşkın insan sosyal medya kullanıyor. Bu insanlar ortalama 3 saatini sosyal medyada geçiriyor. Ak Parti, 2002’de iktidar oldu. O gün doğan çocuk, önümüzdeki yıl oy kullanacak yaşa gelecek. Bugün oy kullanan gençlerin önemlice bir bölümü Ak Parti döneminde çocukluklarını yaşadılar. Ve bu gençler, “görsel” ve “işitsel” malzeme üzerinden kişiliklerini inşa ediyorlar. Bu iki malzeme üzerinden de iletişim kuruyorlar. Yani yukarıdaki rakamlar içinde bu kitle önemli bir yer tutuyor. Ak Parti’nin, sosyal medyanın önemini erken fark etmiş olması, bir başarı olarak görülmelidir. Zira bu mecra, parti ile seçmen arasındaki iletişimin kopmamasını sağlayacak. Parti, bu yolla bir bakıma nefes alıp vermiş de olacak. Söylemeye bile gerek yok: Ortalıkta çevre kirliliği oluşmayacak. Gürültü patırtı olmadan bir seçime gideceğiz. “Hayatın olağan akışı” içinde seçim gelip geçecek. Bu kampanya, en üst düzeyde himaye edilen “sıfır atık” anlayışıyla da uyumlu gözüküyor. Şunu da belirtelim: Ak Parti, sosyal medyanın kullanımı konusundaki ilk adımı 2015’te atmıştı. Şimdi, bunu bir adım daha ileriye götürmüş oluyor. Yani aslında yeni bir şey yapmıyor, daha önce başlattığı bir süreci devam ettiriyor.
 
YATAY MİMARİ TOPRAKLA BAĞIMIZI KURUYOR
 
Akademisyen olarak  “Kentleşme Politikası”, “Çevre Politikası”, “Mahalli İdareler”, “Kent ve Bölge Plânlaması” gibi derslere de giren birisi olarak, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli gündeme getirdiği ve uyardığı, yatay mimari konusu hakkında görüşlerini anlatan Şahin; “Benim öğrencilerime sürekli sorduğum bir soru vardır: Nasıl bir evde yaşamak istersiniz? Ortalamada öğrencilerimizin çoğu, iki katlı bahçeli bir evde yaşamak istiyor. Yatay mimari meselesini bu memlekette, galiba, en çok Turgut Cansever vurguladı. Ama uygulama, biraz farklı oldu. Zararın neresinden dönülürse kârdır. Yatay mimari, bizim toprakla olan bağımızı da sürdürmemize yardımcı oluyor. Yatay mimari, sokak ve caddelerde olan bitenleri görme/gözetleme imkânı da verir. Örneğin, altıncı kattan sonra çocuğunuzu aşağıya oynasın diye göndermek istemezsiniz. Zira çocuğu o yükseklikten fark edemezsiniz. Yatay mimari, sokaktaki suç işlenme ihtimalini azaltıcı etkiye de sahiptir. Zira herkesin gözünün önünde suç işlenmesi daha zordur. Yirminci kattan aşağıya baktığınızda gördüğünüz karınca gibi bir şey olacaktır. Bir de şu var: Özellikle Anadolu’daki pek çok şehirde bahçeli evlerimizi çok katlı apartmanlara çevirip de ömrümüzün ilerleyen yaşlarında şehirlerin çeperlerindeki sayfiye yerlerine gitmeye çalışmamız bizim modernleşme sürecimizin ürettiği bir patolojidir. Cumhurbaşkanımızın yatay mimari vurgusu, bizim zaten aşina olduğumuz bir mimariye geri dönüş de demektir.”dedi.  
 
YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ ESKİYİ BERTARAF ETTİ
 
2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik oluşturulan “Yürütmenin Yapılandırılması Komisyonu”nda görev alan Şahin; çalışmaları yerinde gözlemleyen ve önemli katkılar sağlayan Şahin; hükümet sistemine geçiş ile birlikte ülkenin en önemli kazanımlarının neler olduğunu da anlattı.
Şahin; “Bu Komisyonda bize görev veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyorum. Komisyon üyeleriyle Külliye’de yapılan toplantıda Cumhurbaşkanımız şu vurguyu yapmıştı: Birincisi, bürokrasi yerine siyasetin etkili olduğu bir sistem olacak. İkincisi de siyaset kurumu tarafından belirlenen politikaları hayata aktaracak “etkin” bir bürokrasi oluşturulacak. Üç ayı aşkın süre boyunca çalıştık. Bakanlıkların sayısı 16 Türk devletine de atıf yapacak şekilde sadeleştirildi. Politika kurulları oluşturuldu. Kurulların yaptığı çalışmalar, Cumhurbaşkanlığı makamında politikaya dönüştürülecek. Bakanlıklar ise icracı olacak. Yani eskisi gibi politika belirleyemeyecek. Politika kurulları, bakanlıklardaki uygulamaların geri bildiriminden hareketle, tekrardan Cumhurbaşkanlığına politika oluşturmak için girdi sağlayacak. Kanaatimce, bu sistemle sağlanan en önemli kazanım, hızlı karar alma ve uygulama olacak. Öteden beri şikâyet edilen bürokratik oligarşi, karar alma sürecinin dışında bırakıldı. Politika oluşturan Cumhurbaşkanlığı makamı, aynı zamanda millete karşı da sorumlu. Seçim, bu sorumluluk bağını kurmaktadır. Eskiden olduğu gibi kerameti kendinden menkul kişi ve kurumların bir takım emrivakileri de bertaraf edilmiş olacak.”dedi.  

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon