Buzağı ishallerinde kayıp %30

Buzağı ishallerinde kayıp %30

Kış mevsiminden ilkbahar mevsimine geçilen bu dönemde virüsler daha hızlı çoğalabildiği için buzağı ishalleri artıyor. Aksaray Veteriner Hekimler Odası Başkan Önder Yıldız, buzağı ishalleri hakkında bilgi vererek bu durumun önüne geçmek için neler yapılabileceğini aktardı.
Veteriner Hekimler Odası Başkan Önder Yıldız; ”Bu dönemlerde özellikle başımızın belası olan buzağı ishalleri var.  Rota, kripto, korana enfeksiyonları bunlar viral enfeksiyon olduğu için yaygın miktarda var. Özellikle mevsimsel geçiş döneminde olduğumuz için yani kış mevsiminden ilkbahar mevsimine geçtiğimiz için virüsler daha hızlı çoğalabildiği için, çok yaygın.” dedi.
AŞILAR TAM YAPILARAK, HİJYEN ŞART
Başkan Yıldız; “Buzağılar doğduktan sonraki 3. Günde renkleri farklı oluyor. Sarı, yeşil ağırlıklı olmak üzere ishal bol sıvı kaybı ile kendini seyrediyor. Bir gün sonrada hayvanın bol sıvı kaybetmesine karşı düşüyor ve ölümler meydana geliyor. Hayvan yetiştiricilerimiz şu konulara özellikle dikkat etmesi gerekir. Hayvanların anne karnındayken özellikle rota ve korenaya karşı aşılanmaları gerekiyor. Buzağılar doğduktan sonrada göbek temizliği çok önemlidir. İyi bir dezenfektan, dezenfekte edilip, buzağının altlığının çok temiz olmasına dikkat etmesi gerekiyor ve sütün buzağıya temiz ve anne sıcaklığında gelmesine özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. 10-15 günlük süre içerisinde de dezenfekte ve bakım şartları normale döner ise buzağı ishallerini engellemiş oluyoruz. Biz yetiştiricilerimizden özellikle bu konulara dikkat etmesini rica ediyoruz.” şeklinde konuştu.
BUZAĞI İSHALLERİNDE ÇOK CİDDİ DERECE KAYIPLARIMIZ VAR
Yıldız; “Aksaray genelinde buzağı ishallerinde çok ciddi derece kayıplarımız var. Şuan %30’lardayız. Bizim bir reçetemiz var. Hayvancılıkla uğraşan ve iyi bilen vatandaşlarımız buzağı ölümlerini engelleyebilirsek inanın hayvancılıkta çok iyi bir yere gelebiliriz. O zaman dışarıdan hayvan almamıza gerek kalmaz.” dedi. Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon