‘Çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz’

‘Çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz’

AK PARTİ İL BAŞKANI ALTINSOY, AKSARAY BELEDİYESİ İLE TOKİ İŞ BİRLİĞİNDE YAPILAN YENİ SANAYİ SİTESİ PROJESİNDEKİ GELİŞMELERİ AKTARDI

Aksaray’da sanayi esnaflarının ve vatandaşların uzun yıllardır beklediği yeni sanayi sitesi için sanayi esnafları ve oda başkanları ile birlikte görüşmeler yaparak çalışmalara 2016 yılında başlanıldığını aktaran AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Türkiye’de örnek proje olarak gösterilen Aksaray Belediyesi ile TOKİ iş birliğinde yapılan Yeni Sanayi Sitesi projesindeki gelişmeleri aktardı.
Proje hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Altınsoy, “Yeni Sanayi Sitesini yaparken esnafımızı, vatandaşımızı hiçbir şekilde mağdur etmeden, onlarla el ele, omuz omuza, gönül birliği içerisinde bu dönüşüm projesini yapmak istedik. Proje sürecinde esnaflarımızın talepleri doğrultusunda ödeme planı gibi ek protokoller imzalanmıştır. Protokollerin tamamlanmasına müteakip Aksaray Belediyesi tarafından 3 milyon metrekarelik alan için keşif, metraj, mahal listeleri dahil mimari, statik, elektrik, mekanik projeleri ile birlikte altyapı ve üstyapı projeleri 1’inci etap ve 2’inci etap olarak hazırlandı. 1’inci etap proje bin 951 adet dükkan ve 200 bin metrekare açık alanı olarak planlanmıştır. Aralık 2017 ile Şubat 2018 tarihleri arasında bin 951 adet dükkân için talep toplandı. Talep toplaması neticesinde dükkân yüzölçümleri revize edilerek bin 620 adet dükkân olarak projelendirilmesine karar verildi. İlimizdeki odalar ile yapılan toplantı sonucu, 200 bin metrekarelik alanın açık alancılara yeterli olmadığı tespit edilmiş ve odalar tarafından tanzim edilen açık alan talebinde bulunan esnaf listesine istinaden yaklaşık 175 bin metrekare alan TOKİ’ den ekstra talep edilmiştir” diye konuştu.
 ‘ESNAFLARIMIZIN YARARI İÇİN
TÜM İMKÂNLARIMIZLA ÇALIŞTIK’
Açık alancılar için TOKİ’nin ihale dışında satış yapamayacağı, doğrudan şahıslara tapu devrinin mümkün olmadığını aktaran Altınsoy, “5393 sayılı Belediye Kanunu gereği, bedeli mukabilinde olsa dahi özel şahıslara ihale yapılmadan arsa devri yapılması söz konusu olmadığından TOKİ tarafından yaklaşık 375 bin metrekare arsanın devri Aksaray Belediyesi adına yapılamamıştır. Arsanın Ticaret Odası tarafından devri alınarak esnaflara devri planlanmış, ancak TOBB tarafından Ticaret Odası üzerinden işlem yapılmasının mümkün olmadığı bildirilmiştir. Tüm bu gelişmelere rağmen esnaflarımızın yararına ne gerekiyorsa tüm imkânlarımızla çalıştık. Nihayetinde arsanın TOKİ’ den alınarak esnaflara devri için Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nı devreye aldık. 2019 tarihinde TOKİ’ de yapılan toplantı neticesinde, arsanın TOKİ’ den alınarak esnaflara devri ile plan notları için Esnaf ve Sanatkârlar Odası üzerinden işlem yapılmasına karar verildi. Sonuç olarak yaklaşık 375 bin metrekarelik arsının TOKİ’ den alınarak esnaflara devredilmesine yönelik süreci belirleyen protokolü TOKİ ile Esnaf Sanatkârlar Odası arasında imzalanmasını sağladık. Ayrıca süreç içerisinde TOKİ tarafından belirlenen arsa metrekare birim fiyatı yapılan ikili görüşmeler sonucu, 250 TL’den 175 TL’ye indirilmiştir” şeklinde konuştu.
‘LAF SİYASETİ DEĞİL HİZMET VE
ESER SİYASETİ YÜRÜTÜYORUZ’
  Aksaray esnafının ve halkının kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayan Altınsoy, “Bu süreçte Aksaray Belediyemiz üzerine düşeni fazlasıyla yapmış ve yapmaya devam etmektedir. AK Parti olarak laf siyaseti değil hizmet ve eser siyaseti yürütüyoruz. Bu yürüyüşte her türlü fedakârlığı gösteren, liderine ve ülkesine sahip çıkan milletimize karşı bizlerde sorumluluğumuzun ve yüksek ideallerimizin farkında olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gecemizi gündüzümüze katarak bir işimiz bittiğinde bir başka işe koyulmaya devam edeceğiz. Esas olanın hizmet olduğunu, hizmetin bir nimet olduğunu unutmayarak Aksaray’ımız için el ele, gönül gönüle çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz. Proje sürecinde yoğun emek ve mesai harcayan Milletvekilimiz Cengiz Aydoğdu'ya, Belediye Başkanımız Evren Dinçer'e ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. İş yerlerine kavuşacak olan sanayi esnafımıza yeni yerlerinin hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı