Cerrahide kadın olmak

Cerrahide kadın olmak

Aksaray Girişimci İş Kadınları Derneği ve Aksaray Üniversitesi(ASÜ) Tıp Fakültesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda program düzenlendi.
Programa Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nın ilk kadın asistanı ve Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer katıldı.
‘HEDEFİMİZ YOL HARİTASI ÇİZMEYE
ÇALIŞAN KADINLARA DESTEK OLMAK’
Girişimci İş Kadınları Derneği Başkanı Hatice Şahin Eroğlu, “Aksaray Girişimci İş Kadınları Derneği olarak Aksaray’da ki kadınlarımız için ne yapabiliriz, onlara nasıl faydamız olur diye düşünerek hep bir şeyler yapabilmenin çabası içerisinde olduk. Toplumda faydalı bir iş yapmak, kazancınızı toplumla paylaşmak, insanların yüreğine dokunmak bize göre asıl mesele bu aslında. Hedefimiz ve vizyonumuz bir yol haritası çizmeye çalışan kadınlarımıza destek olmaktır. Bugün aramızda olan Seher hocamız kadınlar olarak örnek aldığımız biri. Genel Cerrahi gibi zor bir dalda mutlaka bu görevi yaparken zorluklar yaşamıştır. Onun söyleyeceği her cümlenin bizlere rehberlik edeceğine eminim” şeklinde konuştu.
Eroğlu, “Bir ilin iyi anılabilmesi için iyi günde, kötü günde, özel günlerde; siyasi görüşü, dili, dini, ırkı bir kenara bırakıp tek yürek tek yumruk olmak gerek. Bugün burada olan ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.
‘TIP BRANŞINDA BİR ROL MODEL’
ASÜ Tıp Fakültesi Dekanı ve Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Namık Özkan, “Bu program Aksaray’daki kadınları bir araya getirmek için düzenlendi. Prof.Dr. Seher Demirer kadınlar için aslında bir rol model kişidir. Tıp, erkek egemenliği olan bir branş ve kendisi Türk Cerrahi Derneğinin başkanı ve aynı zamanda Türkiye’de ki genel cerrahlarında başındadır. Başarıyı nasıl elde ettiğini bugün burada bizlere anlatacak. Bu organizasyonu Girişimci İş Kadınları Derneği ile birlikte organize ettik. Hiçbir Parti ayrımı yapmadan kadın kolları da bugün bu organizasyona destek verdi. Herkese emeklerinden dolayı teşekkür ediyor 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum” dedi.
‘KADIN, HAYATI BAŞLATANDIR’
Ankara Tıp Fakültesi ilk kadın cerrahlarından biri olan Prof.Dr. Seher Demirer, erkek egemenliğinin olduğu arenada bir kadın olarak yaşadıklarını paylaştı ve ekledi, “Türk kadını aslında her sektörde başarılıdır. Bu sektörde ise kadınların çok az olduğunu görüyoruz. "Hekimlik, umut olan, yaşatmak için çalışan çok kutsal bir meslek, tıpkı kadın gibi. Kadın, hayatı başlatandır. Benim hekimlik hayatımda kendimi en mutlu hissettiğim yer ve anlar, ameliyathanedeki anlardır. Kadının girdiği her yerde pozitif adımlar atılıyor, bu tıp alanında da böyle. Bugün dünyada çok önemli üniversitelerde kadın bilim insanları görev yapıyor. Kadın ve hekim olmak çok ama çok değerli" Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı