Chp 96 Yaşında

Chp 96 Yaşında


CHP’nin Kuruluşunun 96. Yıl dönümü kutlama etkinlikleri 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda CHP İl Örgütü’nün katılımıyla gerçekleşti.


CHP’nin Kuruluşunun 96. Yıl dönümü kutlama etkinlikleri 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda CHP İl Örgütü’nün katılımıyla gerçekleşti.
CHP Aksaray İl Başkanı Ramazan Koçak programda yaptığı açıklamada “Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce Halk Fırkası adıyla kurulmuştur. 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır. 1927 yılında Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri de eklenerek Partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir” dedi.
“CHP Ulusal Birliği Sağlayan Partidir”
“Cumhuriyet Halk Partisi, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal birliğimizi sağlayan Partidir” diyen Koçak CHP tarihini anlattığı açıklamasında “Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. Ülkemizin tek partisi olmasına rağmen, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecine çok büyük bir katkı sağlamıştır. 1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle Parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi vermiştir.
1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde ortanın solunda konumlandırmıştır. 1970’li yıllarda ideolojisini demokratik sol kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla düzen değişikliğini hedeflemiştir. Bu süreçte CHP, devlet partisinden, halkın partisine, düzen partisinden, değişimin partisine dönüşmüştür. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen CHP bu çerçevede Uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonale  katılım sağlamıştır. Çağdaş sosyal demokrasinin evrensel değerleri olan özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü, demokratikleşme gibi kavramlar CHP’nin Türkiye’de kurumsallaştırmaya çalıştığı başlıca ilkeler arasındadır” ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı