Çiftçinin patates hasadı mesaisi

Çiftçinin patates hasadı mesaisi

AKSARAY PATATES ÜRETİMİNDE 250 BİN TONLA TÜRKİYE’DE 7.SIRADA YER ALIYOR

Aksaray merkeze bağlı Akhisar köyünde 800 dekar alanda başlayan patates hasadı yapıldı. Üretici Göksel Karapınar ve patates hasadı yapan tarım işçileri ile görüşen Vali Hamza Aydoğdu, lezzeti ve rengi nedeniyle talep gören kışlık Aksaray patatesinin ekim alanlarının arttığını söyledi.
İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav’dan üretim ile ilgili bilgi alan Vali Aydoğdu, yaptığı açıklamada Aksaray’ın patates üretiminde 250 bin tonla Türkiye’de yedinci sırada yer aldığını belirtti.
LEZZET VE RENK
TONU TERCİH NEDENİ
Özellikleri nedeniyle tercih nedeni olan medeleine cinsi patates hasadının sürdüğünü ifade eden Aydoğdu, iyi tarım uygulaması kapsamında yapılan üretimin artarak devam ettiğini bildirdi. Dayanıklılığı, lezzet ve renk tonu ile Ankara, İstanbul, Bursa, başta olmak üzere birçok ilden Hasandağı bölgesinde yetiştirilen medeline cinsi patatesler büyük ilgi gördüğünü söyleyen Aydoğdu, “İl Tarım Müdürlüğümüz kontrolünde iyi tarım uygulaması kapsamında yapılan üretim artarak devam ediyor. Dekarda ortalama 6 tona ulaşan üretim rakamlarına baktığımızda yıllık 250 bin tonla patates üretiminde Türkiye’de yedinci sıradayız. Zirveye doğru ilerliyoruz. Ürünü kaliteli ve nitelikli yetiştirirseniz alıcısı çok rahat sizi buluyor. Biz Aksaray’da üreticilerimize her türlü desteği veriyor onları teşvik ediyoruz. Bu yıl bölgemizde patates rekoltemizin yüksek olmasını bekliyoruz” dedi.
‘ÜRETİM 80 DEKARDAN
800 DEKAR ALANA ÇIKTI’
Patates üreticisi Göksel Karapınar’da yaptığı açıklamada 800 hektar alanda patates üretimi yaptıklarını bildirdi. Sıcaklık, nem ve özellikle kırmızı toprak yapısının patates üretimine çok uygun olduğunu belirten Karapınar: “Kışlık medeleine cinsi patates Hasandağı çevresindeki topraklarda oldukça yüksek verimde yetiştiriyoruz. Bölgenin toprak yapısı patatesin piyasada tercih edilen altın sarısı rengini veriyor. 80 hektar alanda başladığımız üretimimiz bugün yaklaşık 800 hektar alana çıkardık ”dedi.
Hasat dönemine başlayan üreticiye bereketli bir dönem geçirmeleri dileğinde bulunan Vali Hamza Aydoğdu, ilk tarlada hasadın tamamlanması nedeniyle patates toplayan tarım işçileri ile boş kovaları havaya atıp hasat sevinçlerini paylaştı.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı