Çilek köylü kadınların gelir kapısı oldu

Çilek köylü kadınların gelir kapısı oldu

Aksaray’a 15 yıl önce Şanlıurfa'dan mevsimlik işçi olarak gelen Mehmet Çimen, 75 dekarlık arazide çilek üretiyor. Çileklerin toplanmasına yardım eden 25-30 çalışan kadınlara ise gelir kapısı oluyor.
Şanlıurfa’da yaşayan Mehmet Çimen, ailesi ve kardeşleriyle birlikte 15 yıl önce Aksaray'ın Gülağaç ilçesi Alanyurt köyüne geldiğini aktardı. Tarlalar da mevsimlik işçi olarak çalıştığını söyleyen Çimen, “ 2008 yılında 5 dekarlık alanda çilek üretmeye başladık. Şu anda 5 kardeşimin hepsinin 15 dekar çilek tarlası var. Haziran ayında hasadı başlayan çileğimiz hava şartlarına göre Kasım ayı sonuna kadar sürüyor. Burada 25 -30 civarı kadına iş imkânı sağladık. Özellikle bu köydeki kadınlara çilek gelir kapısı oldu” diye konuştu.
Ürettikleri çileği başta Aksaray, Nevşehir, Konya, Kayseri gibi illere gönderdiklerini belirten Mehmet Çimen,  “Günlük ortalama 300 ila 500 kilo arasında çilek topluyoruz. Çileğe olan talepten oldukça memnunuz.  Bizim tarlalardan başka köylülerde çilek üretmeye başladı. Çilek bu bölgede artık iş kapısı oldu. Bu köye Aksaray ve çevre illerden gelip kendi çileklerini alıp götürüyorlar. Pastaneler ve kafelere de çilek gönderiyoruz. Pazar sıkıntımız yok ve şu anda kilosunu 10 liradan toptan satıyoruz” dedi.
‘KOCAMAN BİR
AİLE OLDUK’
2 çocuğu ile çilek tarlasında çalışan Necla Bakar, “Sabah 7’de başlayan mesaimiz aksam 17.30’da bitiyor. Burası köy yaşayan kadınlar için bir servet değerinde. Buradan kazandığımız para ile evimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Köyümüzde başka bir iş olanağı yok. Burada günlük 70 TL yevmiye ile çalışıyoruz. Patronlarımızdan Allah razı olsun buraya gelip, yatırım yaptılar. Bizlerde çocuklarımızla çalışarak kendi paramızı kendimiz kazanıyoruz. Buraya günlük 20 kadın geliyoruz. İşi olanlar ise evde kalıp kendiişlerini görüyor. Bende buraya 2 çocuğum ile geliyorum. Biz burada kocaman bir aile olduk. “şeklinde konuştu.
Çilek tarlasında 7 yıldır çalıştığını aktaran 60 yaşındaki Güleser Şakaçı ise, “Nisan ayında başlayıp Kasım sonuna kadar çalışıyoruz. Çilekleri tek tek kasalara topluyoruz. Erkekler ise dolan kasaları araçlara yüklüyor. Ekmek parası için çilek tarlalarında çalışıyoruz” ifadesini kullandı. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı