‘Çilek üretiminde merkez olacağız’

‘Çilek üretiminde merkez olacağız’

AKSARAY YILDA 25 TON KALİTELİ VE ORGANİK ÇİLEK ÜRETİYOR

Nüfusunun yüzde 80'inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray'da Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Hudutsuz Ürün-Köy Projesi’ çalışmaları devam ediyor.
Aksaray’da 2020 yılında 24 milyon TL tutarında 19 projeye yer verilirken bu projelerden biri olan hudutsuz ürün ve köy projesi kapsamında tarım arazilerinin verimli kullanımı sağlamak amaçlanıyor. Aksaray’ın tarımsal üretimde birçok ürünle ilk on içerisinde yer aldığını söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, “Çiftçilerimize destek olmak amacıyla Bakanlığımızın ve Valiliğimizin talimatları ile tarımsal üretime katkı sağlamak için projelerimizi sürdürüyoruz. Bu projelerimizden bir tanesi de sanal toplulaştırma dediğimiz ‘Hudutsuz Ürün Köy Projesi’dir. Proje kapsamında Güzelyurt ilçemizdeki küçük küçük parselleri tek bir parsel olarak görüp, sahibini değiştirmeden bütün küçük parsellerde çilek yetiştiriciliği yapacağız. İlimiz çilek yetiştiriciliğinde Türkiye’de önemli bir yere sahip” diye konuştu.
‘ORGANİK ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ’
Hasandağı, Güzelyurt ve Gülağaç’ta çilek yetiştiriciliği yapıldığını belirten Saklav, amaçlarının üretimi, çeşitliliği sağlamak ve milli ekonomiye destek sağlamak olduğu kaydetti. Türkiye’de çilek yetiştiriciliğinde Aksaray’ın iyi yerlere geleceğini ifade eden Saklav, “Ürünlerimiz yerinde satılıyor. Herhangi bir pazar sıkıntımız olmuyor. Vatandaşlarımız çileklere kolaylıkla ulaşabiliyor. Kapasitemizi artırdığımızda hem organik üretimi artıracağız. İlimizde çileği gözde ürün yapmak istiyoruz ve bu amaçla çalışmaya gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.
‘HEDEFİMİZ İLK ÜÇ
 İÇERİSİNE GİREBİLMEK’
Hudutsuz Ürün Köy Projesinin yaklaşık 3 milyon TL tutarında olduğunu söyleyen Saklav, “Ortalama yıllık 25 ton kaliteli ve organik çilek üretiyoruz. Bu proje kapsamında çiftçilerimizle 500 dekar alanda tek parselde çilek üreteceğiz. Projemiz KOP’ tan geçti ve hemen çalışmalara başlayacağız. Şuan da Türkiye’de çilek üretiminde ilk on içerisinde yer alıyoruz fakat hedefimiz ilk üç içerisine girebilmek. Projemize destek çıktığında yüzde 30’u çiftçilerimize yüzde 70’ini ise hibe edeceğiz” dedi. Foto: Erdi ULUKAYA/Haber:Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı