'Çobanlar Yarışıyor' yarışmasının 7'incisi gerçekleştirildi

2013 yılında Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Türkiye'de ilki gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilerek bu yıl 7’incisi düzenlenen 'Çobanlar Yarışıyor' isimli bilgi yarışmasında çobanlar kıyasıya yarıştı.
Bilgi yarışmasıyla ilgili bilgiler veren Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk; ”Türkiye genelinde sadece Aksaray’da gerçekleştirilen “Aksaray'da 'Çobanlar Yarışıyor' bilgi yarışmasının 7'incisi yapıyoruz. Biz 70arkadaşımızı sınav yapıp başarılı olan 8 arkadaşımız finale kalacak. Finalde de 1'inci yarışmacımıza 5 Bin TL, 2'inci yarışmacımıza 3 Bin TL, 3'üncüye 2 bin TL ve diğer yarışmacılarımıza da mansiyon ödülü olarak çeyrek altın vereceğiz. Bizim maksadımız ödül dağıtmak değil, bu işi daha iyi şekilde nasıl yaparız, Türkiye hayvancılığına nasıl katkı sağlarız, Çobanların sorunlarını dile getirip küçükbaş hayvancılıktaki çobanlığın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak çoban sıkıntısına çözüm getirmektir. Ayrıca insanların zihinlerindeki çoban algısını değiştirmek, işte çoban değil mi? Ben çobanla bir miyim gibi bazı insanların zihinlerinde olan düşünceleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Çobanlarında bir şeyler yapabildiğini bir şeyler yapabildiğini Türkiye’nin tarım ve hayvancılığına çok büyük katkılar sağladığını hayvancılığın olmazsa olmazı olduğunu dile getirmeye çalışıyoruz. Bu yarışmayı geleneksel hale getirdik. Ülkemizde de yaygınlaşması geleneksel hale getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Türkiye'nin et ihtiyacını nasıl karşılarız bu noktada bir çabamız var." dedi. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon