Çocuk teslimine ilişkin iş ve işlemler ücretsiz yapılacak

Çocuk teslimine ilişkin iş ve işlemler ücretsiz yapılacak

ÇOCUK TESLİMİNDE PİLOT UYGULAMA YENİ YILDA BAŞLAYACAK

Yargı reformunun 5'inci paketiyle yasalaşan velayet altındaki çocukların teslim işlemleriyle ilgili Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri tarafından yapılacak pilot uygulama yeni yılda başlayacak. Bu hizmet 2022 yılı sonuna kadar ülke genelinde yaygınlaştırılacak. Pilot olmayan yerlerde İcra Daireleri ücretsiz olarak hizmetlerine devam edecek.

ÇOCUK TESLİMİ ÖZEL
MEKÂNLARDA YAPILACAK
Teslim mekânları valilik ve belediyelerin desteği ile şekillenecek. Bu mekânlar, çocukların kendilerini rahat hissedebilecekleri özel odalar olmasına özen gösterilecek. Bunların başında mesela, aile yaşam merkezleri, gençlik merkezleri, sosyal hizmet merkezleri ve kreşler geliyor. Bunun gibi teslim mekânları belirlenecek. Velayet sıkıntısı yaşanan çocukların tesliminde, ebeveynlerle iletişim uzmanlar tarafından kurulacak. İletişim ve ikna metotları kullanarak çocuk teslim ve işlemlerinin sulh yoluyla gerçekleştirilmesi sağlanacak.

EBEVEYNLER UZMANLAR
TARAFINDAN BİLGİLENDİRİLECEK
Çocuğunu göremeyen anne ya da baba, pilot uygulamanın yapılacağı illerde yeni yıldan itibaren icra dairelerine değil, adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine başvuracak. Çocukla kişisel ilişki veya çocuk teslimi taleplerini bu müdürlükler değerlendirecek. Uzman personel, taraflarla görüşerek ebeveynlerin çocuklarla sağlıklı iletişim kurmaları gerektiği konusunda bilgi verecek. Böylece çocukların çocuk teslim sürecini örselenmeden tamamlayabilmeleri için ne şekilde davranılması gerektiği hususunda anne ve babalar uzmanlar tarafından bilgilendirmiş olacak. Bir nevi ebeveynler çocuk teslim sürecine hazırlayacak.

ÇOCUK TESLİMİ İŞLEMLERİ
UZMANLAR ELİYLE YAPILACAK
Çocuğun üstün yararının esas tutularak çocuk teslim işlemi artık icra müdürlüklerinin uhdesinden çıkartılarak Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri ve uzmanları tarafından yerine getirilmeye başlanacak. Uygulamanın başlamasıyla çocuk teslimine ilişkin ya da çocukla kişisel ilişkinin tesisine ilişkin yönetmelik yayınlanacak ve yönetmeliğin akabinde de her ay belirli sayıda ilde, ilçede, adliyede bu uygulama Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerine devredilecek. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı