Çocuklar mutlaka maske takmalı!

Çocuklar mutlaka maske takmalı!

Korona virüs (KOVİD-19) salgınının tüm dünya için bir tehdit oluşturduğunun ilan edildiği Mart ayından beri, maske hayatımızın bir parçası haline geldi fakat maskelere dair kafa karışıklıkları bir türlü bitmedi.
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onlarca marka bünyesinde üretilen maskeler geçtiğimiz günlerde incelendi. Birçok markanın ise maskelerinin güvensiz olduğu anlaşıldı.
Aksaray Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Baz, hem çocuklar için hem de yetişkinler için doğru ve güvenilir maskenin taşıması gereken özellikleri anlattı. Ayrıca ailelerin çocukları için çizgi film karakterli ve renkli maskeler yerine, koruyucu etkisi yüksek cerrahi maskelere yönlendirmesinin doğru olduğunu söyledi.
‘KATMANLARI KONTROL EDİN’
Geçtiğimiz hafta içerisinde bakanlık tarafından maskelerin araştırılması konusunda yapılan denetimlerde, 41 firmanın belli standartlar göz önüne alındığında, güvensiz olarak tespit edildiğini söyleyen Baz, “Maalesef ki bu firmaların birçoğunun ilaç takip sisteminde (İTS)kaydı bulunuyor. Bakanlık belirli süre aralığında bu firmaları denetliyor ve bazı üretim partilerinde maskelerin güvensiz ve uygun olmadığı görülüyor. Üstelik bu firmalar tanıdık ve bilindik markalar. Vatandaşlarımızı tekrardan uyarıyoruz. Ellerine maskelerini aldıklarında öncelikli olarak İTS’den kontrol etsinler. İkincisi de maskelerin 3 katman olmasını, kalınlıklarını ve geçirgenliklerini mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor. Piyasada birçok maske 3 kat fakat katlar arasındaki kullanılan malzeme çok ince. Bizler için önemli olan bir maskenin filtrasyonu sağlamayabilmesidir” dedi.
Maskenin her yerden alınmaması konusuna da değinen Baz, eczaneler ve medikal firmalar gibi sürekli denetim altında olan yerlerden maske alınmasının daha doğru bir tercih olacağını söyledi.
Çocukların yetişkinler gibi virüsü başkalarına bulaştırabileceğini vurgulayan Baz, şu bilgileri verdi: “Yüz maskeleri hasta olanlardan öksürme, hapşırma ve konuşmayla ortama bırakılan virüslerden korunma sağlar. Aynı zamanda virüsü taşıyan kişi de maske takarsa virüsün yayılması engellenebilir. Çocuklar özellikle alışveriş merkezi, market, hastane gibi kalabalık yerlerde veya sosyal mesafe kurallarına uyum sağlamakta zorluk çekeceği ortamlarda mutlaka maske takmalıdır. "
RENKLİ MASKELERE DİKKAT!
Çocuk maskelerinin daha büyük bir sıkıntı teşkil ettiğini aktaran Baz, “Maskeler ağız ve burnu tam olarak kapatacak şekilde çocuğun yüzüne uygun ebatta olmalıdır. Bir de çocuk maskelerinin şekilli ve renkli olması gerektiği gibi bir düşünce var. Bu maskelerdeki boya maddeleri doğrudan ağız ve buruna temas ettiği için büyük bir tehlike saçıyor. Ebeveynlerin çocuk sağlığına uygun maskeleri tercih etmeleri gerekiyor. Mümkün olduğunca renkli olmayan ve sade maskeler kullanılmalı. Henüz bu boyaların içerisinde kullanılan malzemelerin ne olduğu bilinmiyor” diye konuştu.
‘DİKKAT ETTİĞİMİZ SÜRECE
GÜZEL GÜNLER BİZİ BEKLİYOR’
Vaka sayılarındaki artış hızının mutasyonlu virüs kaynaklı olduğunu belirten Baz, “Son dönemde Aksaray’da ki vaka artışı diğer illere göre biraz daha yavaş ilerliyor fakat rehavete kapılmamız gerekiyor. Dikkat ettiğimiz sürece güzel günler bizi bekliyor. Diğer illerimizde vaka artışımız 100 bin kişide bin kişiyi bulmak üzere yani bu neredeyse 10 kişiden 1’inin temaslı olduğunu gösteriyor. Muhakkak kurallara uymalıyız. Çok kalabalık bir ortama girdiğimizde çift maske kullanabiliriz bunun dışında kaliteli tek bir maske yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı